Do konca januára je vo Vodných kasárňach SNG inštalovaná výstava Miloš Dohnány a jeho tvorba. Je venovaná 100. výročiu narodenia vedúcej osobnosti slovenskej fotografickej moderny. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
O tom, čo na tento rok pripravuje pre návštevníkov Slovenská národná galéria, sme sa rozprávali s jej generálnou riaditeľkou KATARÍNOU BAJCUROVOU.
Ako pokračuje rekonštrukcia?
Rekonštrukcia Esterházyho paláca po fáze 'búracej' prešla do fázy 'budovateľskej'. To znamená, že už je viditeľná kvalitatívna premena interiérov a celého objektu. Konečne budeme mať aspoň jeden štandardne európsky vybavený výstavný priestor, o čom sa návštevníci budú môcť presvedčiť začiatkom leta.
Vypíšete ďalšiu špeciálnu súťaž na premostenie?
Čo sa týka premostenia, vypracovali sme návrh ďalšieho postupu rekonštrukcie a modernizácie areálu SNG, takzvaného Dedečkovho stupňa, a postúpili ho zriaďovateľovi - Ministerstvu kultúry SR. Zdôrazňujem, nejde len o premostenie, ale o celý komplex budov, ktorý bol svojho času postavený podľa projektu architekta V. Dedečka a ktorý potrebuje radikálne úpravy z hľadiska svojej funkcie, prevádzky, ale aj estetického vzhľadu. Čakáme na rozhodnutie zriaďovateľa ako ďalej, či uskutočníme presne vyzvanú súťaž podľa presne špecifikovaných podmienok, ktoré sa zrodili na základe vyhodnotenia prvej ideovej súťaže.
Čo považujete za najúspešnejší domáci projekt galérie v minulom roku?
Boli to hlavne dva projekty, dve monumentálne výstavy sprevádzané aj rozsiahlymi publikáciami. Gotika z cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia a Ladislav Mednyánszky.
Ako prezentovala galéria Slovensko v zahraničí?
Mednyánzskeho výstava bola premiérovo uvedená v Maďarskej národnej galérii v Budapešti, a menší výber z nej je v týchto dňoch v Rakúskej galérii vo Viedni. Obe spmínané výstavy však mali široký a dôležitý medzinárodný kontext a ohlas. Pracovali na nich kolektívy odborníkov z viacerých krajín, k výstave L. Mednyánszkeho vyšla okrem slovenskej aj publikácia v anglickom jazyku. Výstavu Gotika ukončilo medzinárodné kolokvium, na ktorom sa zúčastnili poprední medievalisti zo Slovenska a zahraničia. Aj takto sme šírili nielen meno nášho umenia, ale aj prácu našich odborníkov, historikov umenia do zahraničia.
Nejaký počin, na ktorý ste zvlášť hrdí?
Okrem už spomínaných výstav a publikácií aj ďalší umelecko-historicky objavný knižný titul o dejinách slovenskej scénografie v 20. storočí od D. Poláčkovej a I. Mojžišovej. Z reštaurovaných diel sme verejnosti na jeseň sprístupnili medializovaný triptych Klaňanie troch kráľov, brilantne zreštaurovaný v našich ateliéroch N. Hebertovou. No a znovuobjavili sme aj osobnosť moderného slovenského fotografa Miloša Dohnányho.
Zvýšilo vystavenie triptychu návštevnosť?
Návštevnosť Vodných kasární, kde je triptych vystavený, po jeho sprístupnení vzrástla. A čo sa týka celkovej návštevnosti SNG, pozitívne je, že stúpla napriek tomu, že časť priestorov je uzavretá.
Čakajú galériu nejaké zmeny?
Slovenská národná galéria vstupuje do nového roka s inovovanou štruktúrou. Vytvorili sme tri zbierky - zbierku starého umenia, zbierku moderného a súčasného umenia a zbierku architektúry, úžitkového umenia a dizajnu. V čele zbierok sú vedúci kurátori, ktorí budú mať na starosti výstavnú a projektovú dramaturgiu, starostlivosť o zbierky a ich budovanie. Pripravia aj novú koncepciu a reinštaláciu dlhodobých expozícií, medzi ktorými by sa malo ocitnúť aj citeľne chýbajúce umenie 20. storočia.
Na aké výstavy sa môžeme tešiť v tomto roku?
Z výstavných projektov to napríklad bude súčasné talianske umenie, výstava sochárskeho diela Márie Bartuszovej, tak trochu interdisciplinárny, netradične postavený projekt s metaforickým názvom Slovenský mýtus, výstavy starého umenia - historického cínu, premien barokového oltára, secesnej knihy a ďalšie.