Bratislavu ako samostatný vyšší územný celok. Toto a ďalšie očakávania mestskej samosprávy na rok 2005 predstavil primátor Andrej Ďurkovský.
"Prelomovým obdobím v doprave bude máj a jún, keď sa má spojazdniť piaty most cez Dunaj. Očakávame najmä odľahčenie Prístavného mosta," povedal primátor. Ďalšie dopravné stavby, ktoré vyzdvihol, sú petržalská diaľnica, rozšírenie vozovky na Nábreží arm. gen. L. Svobodu, druhá etapa obnovy Mierovej ulice v Prievoze a začiatok stavby kruhového objazdu v nebezpečnej križovatke Hradská - Ráztočná - Podunajská vo Vrakuni.
Významným projektom bude dobudovanie Vlárskej ulice s využitím mosta cez Magurskú. V budúcnosti by mala Vlárska slúžiť ako druhé plnohodnotné prepojenie mesta s Kolibou. Okrem individuálnej dopravy sa tu ráta aj s trolejbusmi.
Na januárovom rokovaní by mali mestskí poslanci prerokovať úsporné opatrenia v dopravnom podniku. Pripravovať sa majú nové svetelné križovatky a ich kamerový dohľad. Za dôležitú aktivitu označil Ďurkovský vybudovanie ôsmich kilometrov cyklotrás. Pripomenul však, že mesto bojuje s vandalmi, ktorí devastujú dopravné značenie na cestách vyhradených pre cyklistov.
Hoci ťažisko je na doprave, rekonštrukcie by sa mali dočkať viaceré turisticky atraktívne miesta a stavby. Zásadnú zmenu chystá mesto vo fungovaní mestskej polície. Z jej zamestnancov a poriadkových zložiek štátnej polície by mala v priebehu tohto roka vzniknúť metropolitná polícia. Zmena pracovného pomeru zo zamestnaneckého na služobný by mala podľa Ďurkovského viesť ku skvalitneniu práce policajtov. Budú mať prísnejšie pracovné podmienky, ale aj vyššie právomoci.
Mesto plánuje zriadiť aj nové inštitúty - mestskú záhradníčku či mestskú umeleckú školu.
Tá by mala podľa Ďurkovského vzniknúť v priestoroch Bulharskej školy Ch. Boteva na Panenskej 11. Bulharská škola sa presťahuje do Petržalky.
Za prevratnú novinku v celoslovenskom meradle označil primátor chystaný projekt call centra. Ide o telefonické informačné centrum podľa vzoru okolitých hlavných miest, ktoré ho podľa Ďurkovského budujú niekoľko desiatok rokov. Call centrum bude poskytovať komplexné informácie o službách mesta - kontakty na opravárov, aktuálne rozkopávky či kultúrne podujatia.
Mesto by chcelo dokončiť 95 bytov v Karlovej Vsi, rozšíriť dom seniorov Archa a začať stavať Alzheimerovo centrum v Domove jesene života.
Turisticky zaujímavé, no finančne náročné, bude otvorenie pavilónu šeliem v zoo. Z kultúrnych akcií spomenul primátor Bratislavské hradné slávnosti - pôjde o akciu vyššieho štandardu, vystúpenia budú na vstupenky.
Previerkou mesta bude februárový summit Bush - Putin. "Máme šancu zviditeľniť sa. Bratislava sa objaví v hlavných titulkoch v médiách na celom svete," povedal Ďurkovský.
Záhradník a architekt
V marci by mala začať pri magistráte pracovať mestská záhradníčka, ktorá bude koordinovať starostlivosť o mestskú zeleň. Ako povedal primátor, bude ňou osoba, ktorá skončila za Vladimírom Kutkom vo výberovom konaní na riaditeľa Mestských lesov. Mestskou záhradníčkou teda zrejme bude absolventka Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene Anna Galčíková.
Mesto pripravuje po desiatich rokoch aj obsadenie funkcie hlavného architekta. Mal by byť výkonným pracovníkom vo veciach územného plánovania. Podľa primátora však nepôjde o vytvorenie celého útvaru architekta. "Na výbere sa budú podieľať aj zástupcovia komory architektov," povedal Ďurkovský.
Parkovanie v meste
Problém so statickou dopravou chce mesto riešiť zavedením parkovacieho systému, ktorý bude navádzať vodičov na voľné parkovacie miesta. Traja investori stavajúci v priestore Kamenného námestia a Námestia SNP sa postarajú o nové podzemné parkoviská. Jedno z nich by malo byť súčasťou zrekonštruovanej Starej tržnice.
Rekonštrukcia historických objektov
Na obnovu niektorých historických budov použije mesto peniaze z 3,2-miliardového bankového úveru. Príkladom je rekonštrukcia Apponyiho paláca, v ktorého časti dnes sídli Vinohradnícke múzeum. Po obnove by mal byť palác celý otvorený verejnosti, s možnosťou využitia na komerčné a reprezentatívne účely.
Rekonštrukcie sa dočká aj koncertná sieň v Kostole klarisiek. "Problémom klarisiek bolo vždy zázemie pre účinkujúcich i publikum - šatne, toalety. Toto by mala prestavba vyriešiť," povedal primátor Ďurkovský.
Malo by sa začať aj s revitalizáciou Michalskej priekopy, a to niekoľko rokov po prvej medializácii projektu. Po odkanalizovaní priestoru sa začne prvá etapa prác pri objekte bývalej čitárne Červený rak, ktorú chce mesto znova sprístupniť.