Takto to vyzerá na stretnutí členov Mensy, keď sa zahĺbia do diskusie.
FOTO - ARCHÍV ZDRUŽENIA MENSA
osti.
"Neočakávajte žiadnu high society, na spoločných stretnutiach sa ani nezamýšľame nad problémami, ktoré trápia tento svet. Prostredníctvom Mensy chceme dať ľuďom s vysokým IQ najmä možnosť navzájom sa spoznať a pravidelne sa stretávať. Vytvoríme viaceré skupinky a členovia jednoducho spolu diskutujú. Niekedy sa aj naše rozhovory zvrhnú na neplodné krčmové debaty o ničom. Občas zas pripomíname krúžky. Ja som napríklad v skupine, v ktorej sa rozprávame o fotografovaní," hovorí predseda združenia Mensa Slovensko Miroslav Macko.
Niekedy sa krúžkové stretnutia pretavia aj do lásky a manželstva. Pred pár dňami sme totiž krstili nové "Mensa-dieťa"
Podľa Miroslava Macka, na Slovensku je o Mensu malý záujem. "Problémom je slabé povedomie. Veľa ľudí o nás nevie a ani nechce vedieť. Keby sme aj niečo začali riešiť, kto nás bude akceptovať? Vo svete je to iné. Hlavne v USA a vo Veľkej Británii má Mensa silné zázemie. Keď tam niekto povie, že je jej členom, má to úplne inú váhu. Na Slovensku sa tým ani nechválime," konštatuje.
V súčasnosti má združenie okolo 170 členov. Veľa z nich však každoročne ubúda. "Ak si niekto zabudne zaplatiť päťstokorunový poplatok, členstvo mu dočasne pozastavíme. Za tých jedenásť rokov sa u nás zaregistrovalo odhadom asi 1300 ľudí," hovorí.
Podmienkou pre vstup do klubu nadpriemerne inteligentných je zvládnutie IQ testu nad 130 bodov. Najviac záujemcov je práve z Bratislavy.
Tím dobrovoľníkov z Mensy pravidelne organizuje testovania vo vlastnej réžii. V Bratislave raz za mesiac, v ostatných mestách skôr sporadicky.
"Náš test trvá trištvrtehodinu a záujemcovia sa ho často zvyknú báť. To určite nemusia, lebo ich čakajú obyčajné obrázkové úlohy, ktoré treba dopĺňať. Prvýkrát ich to síce môže zaskočiť, ale úlohy sú podľa mňa jednoduché. A keď podobné zadania niekto rieši dookola, môže sa pri ďalšom pokuse posunúť o pár bodov nahor, ale najviac o desať."
Testovanie u psychologičky napríklad trvá niekoľko hodín a pozorovanie je zamerané na rôzne zložky IQ. Ale potenciálnych členov Mensy nečaká matematika či pravopis. Šancu majú teda aj príslušníci národnostných menšín a nikto nie je diskriminovaný. Mensácky test je zjednodušený a vypracovaný tak, aby sa mohol robiť kdekoľvek na svete. Neúspešný uchádzač sa môže na testy prihlásiť najskôr o rok. Nedá sa presne určiť univerzálny typ človeka, ktorý by spoľahlivo prešiel cez test.
V združení sú okrem matematikov a fyzikov aj umelci.
"Ak má niekto vysoké IQ, je veľmi pravdepodobné, že ľahšie vyštuduje vysokú školu s technickým zameraním. Lebo IQ je aj o rýchlosti chápania a schopnosti skladania si myšlienok. Študent s IQ pod 100 bodov si vysokú školu musí vydrieť. Medzi úspešnými ľuďmi je však paradoxne väčšie percento s podpriemerným IQ ako s nadpriemerným. A neviem si vysvetliť prečo," uvažuje Miroslav Macko, ktorý sa na prvé testovanie chystal tri roky. Zopár rokov existoval v Mense ako pasívny člen a neskôr za rozhodol kandidovať na predsedu.
Žijú medzi nami
Väčšina ľudí si pod označením člen Mensy vybaví nezáživný nudný typ v okuliaroch, ktorý svoj voľný čas presedí s rovnakými priateľmi nad rébusmi, matematickými chytákmi či rieši, ako dať šach - mat na dva ťahy.
"Ľudia nás naozaj vidia takto a čakajú, že stretnú svoju predstavu. V skutočnosti sú neskôr veľmi prekvapení. Navonok sa ničím neodlišujeme. Niektorí možno majú komunikačné problémy, ale mnohí sú úplne obyčajní. Nie sme žiadna rarita, nič zvláštne, chodíme normálne medzi vami," smeje sa predseda.
MARÍNA DOBOŠOVÁ
Mensa
Združenie Mensa Slovensko vzniklo v roku 1993, po rozpade spoločnej československej organizácie. Celosvetovú Mensu však založili už dávno predtým v anglickom Oxforde, v roku 1946.
Mensa je celosvetová organizácia, ktorá združuje nadpriemerne inteligentných ľudí. Jedinou podmienkou pre zisk členstva je úspešné zvládnutie IQ testu minimálne na 130 bodov.
Za člena Mensy je v aktuálnom roku považovaný ten, kto prejaví záujem o členstvo a zaplatí členský poplatok. Členstvo možno kedykoľvek prerušiť, napríklad zo študijných alebo pracovných dôvodov a neskôr si opäť členstvo obnoviť.
Cieľom Mensy je vytvárať intelektuálne prostredie na výmenu názorov. Takáto výmena môže prebiehať formou neformálnych kontaktov medzi členmi alebo organizovane cez časopis na stretnutiach záujmových skupín, miestnych skupín, na regionálnych, národných či nadnárodných stretnutiach. (mad)
Termíny nabližších testovaní
* 13. januára a 10. februára 2005 o 17.00 na Teplickej ulici číslo 7, v budove Školy pre mimoriadne nadané deti (ŠPMNDaG).
* Podmienkou je vek minimálne 14 rokov.
* Testy vyhodnotí profesionálny psychológ až po skončení testovania a výsledky pošle uchádzačom na ich adresu.
* Poplatok je dvesto korún. Pre pre študentov, dôchodcov a vojakov základnej prezenčnej služby je to sto korún.
* Na testovanie si Bratislavčania musia priniesť občiansky preukaz a doklad potvrdzujúci nárok na zľavu (index, vojenská knižka.) (mad)