Pohľad na časť námestia a dnešnej Obchodnej ulice z roku 1925. Ulicami sa ešte prechádzali bratislavskí žandári a dopravu v meste zabezpečovali koče či bicykle. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
Kollárovo námestie vzniklo začiatkom 18. storočia, keď sem z priestorov dnešného Námestia SNP premiestnili obilný trh. Postupne pribúdali trhové stánky, neskôr aj obchod s múkou, piváreň alebo v roku 1880 hostinec Mýtnik. Naďalej sa tu však konali týždenné trhy so senom, slamou a obilím.
Pomenovania Kollárovho námestia sa v minulosti menili spolu s využívaním priestoru a tak ho nazývali aj Traidmarkt, Fruchtmarktplatz alebo Žitné námestie. Podľa významného slovenského básnika Jána Kollára ho pomenovali v roku 1930. Na Kollárovo námestie sa napájajú Radlinského ulica, Mickiewiczova alebo Živnostenská a dnes tu možno nájsť kasárne, divadlo alebo zábavné podniky.
SAŠA OBUCHOVÁ
FOTO SME - PAVOL MAJER
Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, na námestí možno nájsť aj tiché zákutia, ako napríklad takýto originálne vyzdobený dvor. Jeho obyvateľom závidia asi mnohí, veď kto by nechcel bývať dobre ukrytý pred ruchom mesta, no zároveň priamo v centre?
V dolnej časti námestia dominuje veľký komplex vojenských kasární. Boli postavené v 19. storočí a v minulosti ich označovali ako honvédske kasárne.