"V článku ma autor Martin Kóňa trikrát cituje, presnejšie - 'cituje', pretože ani jemu, ani nikomu inému som v ostatných štyroch mesiacoch žiadnou formou neposkytol na túto tému nijaké informácie. Čitatelia musia vedieť o tejto z hľadiska nielen novinárskej, ale aj elementárnej etiky neprípustnej manipulácii. Autor mi vložil do úst informácie, ktoré sú faktograficky aj formulačne nepravdivé až scestné. Komu, prečo a ako má či môže táto manipulácia poslúžiť, nie je v tejto chvíli podstatné, i keď pre zainteresovaných ľahko odhaliteľné," uviedol vo svojom stanovisku viceprimátor. Na našu otázku, čo konkrétne bolo v článku nepravdivé či scestné, však Hochel neodpovedal.
Jeden z pracovníkov magistrátu pripustil, že otázka záchytky vyvoláva na pôde radnice istú nervozitu. "Zistili sme, že sa nám nedarí problém vyriešiť tak jednoducho, ako sme si predstavovali v lete."
Záchytná izba nefunguje od júla, keď Centrum pre liečbu drogových závislostí odmietlo pokračovať v poskytovaní tejto služby.
Magistrát na ňu prispieval sumou určenou v zákone z roku 1996, zatiaľ však nenašli subjekt, ktorý by v súčasnosti bol ochotný za tieto peniaze izbu pre nebezpečných opilcov prevádzkovať.
"Mesto i ja osobne si uvedomujeme potrebu tohto zariadenia a hľadáme vhodné riešenie. Je však eticky neprípustné, aby Bratislavčania zo svojich daní platili luxus pre niekoľkých opilcov a aby sa peniaze určené na záchytku používali na iné aktivity súkromného subjektu. Neprípustné najmä preto, že tieto finančné prostriedky vieme použiť na iné - z hľadiska mesta a jeho obyvateľov pálčivejšie, užitočnejšie, efektívnejšie sociálne programy," dodal Hochel.
Článok o záchytke vznikol na základe odpovedí tlačového oddelenia magistrátu na otázky redakcie smerované pánovi Hochelovi. Autor článku pokladal odpovede na svoje otázky za reakcie viceprimátora. Za citácie, ktoré sme z tohto dôvodu uverejnili ako jeho priamu reč, sa ospravedlňujeme. (r)