novembra.
"Bezpečnostný systém bude kvalitnejší. Zabezpečili sme ho vďaka presunom v rámci vnútorných zdrojov múzea, nakúpili sme novú techniku, ale zmení sa aj organizácia bezpečnosti," hovorí generálny riaditeľ múzea Ivan Maráky. V priestoroch budovy na Vajanského nábreží pribudne kamerový systém, nejde však len o nákup nových zariadení. Mení sa celková organizácia ochrany, mala by sa zlepšiť aj komunikácia medzi jednotlivými strážnikmi. O bližších podrobnostiach či sume vynaloženej na nákup nových prístrojov riaditeľ odmietol hovoriť, aby nedával návody potenciálnym zlodejom.
"V novembri, krátko po krádeži, sme poslali požiadavku o prostriedky na zabezpečenie aj na ministerstvo kultúry, dúfame, že nám pomôžu," hovorí Maráky. Peniaze zatiaľ našli vo vlastnom rozpočte, podľa riaditeľových slov nakúpili prvky bezpečnostného systému na úkor rozvojových projektov či nových zbierkových akvizícií. "Za tie isté peniaze sme mohli vybudovať napríklad audiovizuálny informačný systém." Asi pätinu peňazí poskytli sponzori, ktorí sa múzeu prihlásili krátko po medializácii vlaňajšej krádeže diamantu.
Od zmien v bezpečnostnom systéme si v múzeu sľubujú omnoho vyššiu kvalitu ochrany. Zlepšenie bezpečnostného systému nebolo plánované, je reakciou na zlú skúsenosť muzejníkov z novembra. Práve zlepšením ochrany exponátov chcú niečomu podobnému v budúcnosti zabrániť.
MARTIN KÓŇA
Diamant za štvrť milióna bol nedostatočne chránený
Asi 40 návštevníkov bolo v budove múzea, keď v sobotu 20. novembra dozorca zistil, že chýba štvrťmiliónový diamant a jeho syntetická napodobenina zirkónia. Policajti budovu uzavreli a všetkých ľudí vypočuli, diamant sa im však nájsť nepodarilo. Zlodeja chytili policajti o necelé tri týždne. Radim, 24-ročný recidivista z Petržalky, sa totiž ukradnutý drahokam usiloval predať vo viacerých záložniach a zlatníctvach v meste. Počas policajného výsluchu priznal, že kradol aj pre zlé zabezpečenie exponátov.