Danubiana predstavuje dvanásť laureátov Ceny Martina Benku. FOTO SME - MILADA ČECHOVÁ
Múzeum moderného umenia Danubiana v Čunove sa so starým rokom lúčilo a nový vítalo výstavou Laureáti Ceny Martina Benku 1993 - 2004. Diela dvanástich slovenských umelcov sú vo výbere kurátorky Márie Horváthovej predstavením toho najlepšieho, čo u nás v oblasti maľby, sochárstva, grafiky a fotografie vzniklo.
Ester Šimerová-Martinčeková, ktorá vniesla do slovenského umenia moderné, racionálno-konštruktívne prvky svetovej avantgardy, sa tentoraz v Danubiane predstavuje poetickými zátišiami.
Albín Brunovský, ktorý by sa tento rok dožil sedemdesiatin, je na výstave sprítomnený snovými krajinami a architektúrami. Predstavujú ako obvykle skvelú schopnosť grafika spájať fantazijné a realistické prvky pomocou bravúrneho ovládania techniky.
K legendám slovenskej grafiky sa vedľa Brunovského určite radí Vladimír Gažovič, ktorého čarovný svet je plný zázrakov. Na výstave je táto kvalita jeho tvorby prenesená do veľkorozmerných kresieb.
Racionálnu geometriu v grafike zastupuje dielo Alojza Klimu a Jozef Jankovič, ktorý prišiel s prvými pokusmi v oblasti computerovej grafiky u nás, vystavuje fragmenty tiel.
Tematicky podobne sa predstavuje aj maliar, esejista (laureát Ceny Dominika Tatarku) a pedagóg Rudolf Fila prostredníctvom svojich mnohovýznamových, často abstraktných štruktúr.
Vstupnému výstavnému priestoru Danubiany hádam najviac dominuje maliarska a hlavne sochárska tvorba Vladimíra Kompánka. Návštevníci galérie ihneď spoznávajú známe a blízke tvary jeho drevených plastík, typickú znakovosť a farebnosť.
Najnovšie sa medzi laureátov Ceny Martina Benku zaradil Andrej Rudavský. Sochárske diela poetického umelca vždy obohacujú vnútornou radosťou a duchovnosťou.
V marci uplynie rok od úmrtia dámy slovenského výtvarného umenia Agnesy Sigetovej, ktorá po ťažkej chorobe zomrela vo veku nedožitých 65 rokov. Svoju tvorbu "nikdy nevzdala", aj keď sa po roku 1970 ocitla medzi umelcami, ktorí nemohli vystavovať. Po zlej skúsenosti koncom 70-tych rokov zničila svoje obrazy i kresby. Cenu Martina Benku získala v roku 2001 a jej gobelíny po roku '89 si získavajú zaslúžený obdiv doma aj v zahraničí.
Rok po Agnese Sigetovej získala Cenu Martina Benku za svoje maľby a grafiky Ivica Krošláková, aj s výberom z jej diela sa môžu zoznámiť návštevníci Danubiany.
Na záver spomenieme predstaviteľa dynamického konštruktivizmu Milana Dobeša, ktorý svoju tvorbu na výstave prezentuje grafikami a objektmi, a legendu slovenskej fotografie Martina Martinčeka, známeho sociálne ladenými reportážnymi fotografiami z Liptova a výtvarnými kompozíciami inšpirovanými prírodou.
Tak sa v Danubiane stretáva, podľa slov riaditeľa Vincenta Polakoviča, dvanásť autorov, z ktorých každý je dnes na slovenskej výtvarnej scéne pojmom. Spája ich nielen získanie prestížnej ceny, ale hlavne vnútorné spojenie vyrastajúce z tvorby tej istej kultúrnej tradície.
Výstava potrvá do 13. marca.
MILADA ČECHOVÁ