V roku 1925 postavili na nároží Suchého mýta a Konventnej ulice objekt podľa projektu F. Weinwurma, v ktorom bola kaviareň a bar Astoria. Dom mal mať pôvodne päť poschodí.
Časť Suchého mýta medzi vyústením Panenskej a Konventnej, kde sa rozširuje na malé námestie, volali kedysi Vápenný trh, lebo sa tam predávalo vápno.
V stredoveku bolo v našom meste pálenie vápna osobitným priemyselným odvetvím. Obyvateľstvo k tomu priviedla vhodná kvalita vápencových hornín v okolí mesta. Na opevňovacie práce aj na občiansku výstavbu sa spotrebovalo veľké množstvo vápna.
V daňovom súpise z roku 1379 sa uvádzajú traja prešporskí vápeníci. Mestské jamy na vápno boli jednak pri Vtáčej veži, jednak pred Laurinskou bránou.
Okrem prešporského vápna malo však veľký odbyt aj veľmi kvalitné vápno z Borinky a Hainburgu.
Borinka mala 16 vápenných pecí
Tento druh priemyslu v našom meste dnes už takmer zanikol. Vápno, čo sa v Prešporku používa pri stavbách a bielení, pochádza napospol z okolia Borinky, kde na úpätí hradného vrchu stojí päť a pri medenom hámri jedenásť pecí.
Vápno, čo sa tu páli zo starostlivo vyberaného vápenca, je také kvalitné, že sa s ním nedá ani porovnať dolomitické, teda magnézium obsahujúce vápno, na ktoré sa už toľkokrát sťažovali viedenskí stavitelia.
Hlavná dopravná tepna
Spojenie medzi Suchomýtnou a Michalskou bránou dodávalo tejto ulici už v stredoveku veľkú dôležitosť, aj vtedy bola hlavnou dopravnou tepnou tak ako dnes.
O jej niekdajšom rozkvete dostatočne svedčí, že podľa mestskej pozemkovej knihy z roku 1439 tu bolo 22 domov a 3 opustené parcely. Do roku 1500 pribudlo 6 domov, takže koncom 15. storočia mala ulica 28 domov a dve parcely. Dnes má tiež 30 domov, možno teda povedať, že bola vystavaná už pred stáročiami.
V 18. storočí stálo pri Suchomýtnej bráne sídlo mestského župana a mestská škola. Dnes patrí Suché mýto medzi najživšie ulice v meste. Prechádzajú tadiaľto nielen cestujúci z hlavnej stanice, ale aj vidiečania od severu. Vedie ňou mestská električka a je na nej stanovište nájomných automobilov. Na tejto ulici (v Lerchnerovom hostinci) má klubovňu aj miestny cyklistický spolok Pozsony.
(Nabudúce Veterná ulica)
FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Ferdinandovo mesto (Vydal Albert Marenčin PT). Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním zanikli.
Dom so zaobleným nárožím (okolo roku 1840) na nároží Konventnej ulice a Ulice arcikniežaťa Friedricha (neskôr Suché mýto) patril pred rokom 1948 rodine Steinerovcov.