V meste funguje len jedna detská pohotovosť na Kramároch, pacienti tu bežne čakajú na vyšetrenie aj vyše troch hodín. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Na detskej pohotovosti v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch, ktorá je už mesiac jedinou detskou pohotovostnou ambulanciou v meste, čakajú pacienti na ošetrenie aj niekoľko hodín. "Moja 16-ročná dcéra mala vysoké horúčky, takže sme sa v nedeľu poobede rozhodli navštíviť pohotovosť. Na ošetrenie sme čakali vyše troch hodín, a čakárne boli beznádejne plné aj napriek zvýšenému šesťdesiatkorunovému poplatku za ošetrenie. Zdá sa mi iracionálne, že ľudia s akútne chorými deťmi musia cez víkendy takto dlho čakať," hovorí matka jednej z pacientok Ingrid Juricová. Podľa jej slov tu v nedeľu slúžili dvaja lekári, ktorí vyzerali na hranici vyčerpania. "Hovorili, že nestihli raňajky ani obed. Boli veľmi milí a ochotní. Pracovali 24 hodín, ale vraj im zaplatia len osem, zvyšok predstavuje čakanie na pacienta. Ale celý čas sa nezastavili," dodala Juricová.
Zriaďovanie a rušenie pohotovostných ambulancií má v kompetencii samosprávny kraj, financujú ich zdravotné poisťovne. "Hoci prednedávnom fungovali ďalšie dve ambulancie, pacienti museli na následné vyšetrenia aj tak ísť na Kramáre. Pohotovosť na jednom mieste sa nám teda javí ako dobré riešenie," povedala Oľga Veselá z Úradu Bratislavského samosprávneho kraja.
Ako riešenie dlhých čakacích časov vidí sprevádzkovanie viacerých ambulancií na Kramároch, to je však v kompetencii neziskovej organizácie Pohotovosť, ktorá dostala na prevádzkovanie tejto služby od kraja licenciu. Neziskovka má však iné problémy - ani jeden obvodný pediater nebol ochotný podpísať navrhovanú zmluvu, pretože sa im nepáčila výška mzdy a iné podmienky. Situácia už niekoľko týždňov viazne na mŕtvom bode, chýbajú totiž peniaze. Tých by teraz malo pribudnúť zo zvýšených poplatkov, suma 60 korún má zabrániť aj zneužívaniu pohotovosti. "Ľudia si rozmyslia, či radšej nevyhľadajú obvodného lekára počas jeho ordinačných hodín," hovorí Veselá.
Lekári majú povinnosť slúžiť na pohotovosti zakotvenú v zákone. V opačnom prípade môžu poisťovne s nimi rozviazať zmluvu alebo môžu prísť o licenciu. Zatiaľ nevedno, ako kauza s pohotovosťou dopadne, isté však je, že s otváraním nových detských nočných ambulancií sa zatiaľ nepočíta.