V Galérii SPP na Drevenej 4 v súčasnosti vystavuje svoje diela jeden z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov. Rudolf Fila - maliar a pedagóg, ale aj spisovateľ - tu ešte tento týždeň predstavuje výber z vlastnej tvorby.
Rozprávka o obilí, olej na plátne (2004). FOTO - DANIEL BROGYÁNYI
"Keby som mal čo najstručnejšie pomenovať výsledky renesančného rozmeru Filovho talentu, napísal by som, že Rudolf Fila je filozofický smer," píše o autorovi obrazov v katalógu k výstave publicista Juraj Mojžiš. A ďalej vysvetľuje: "Čo ak Fila ustavičným preformulovávaním diela dielom vlastne toto dielo ustavične znovuobjavuje v (dlhom) procese znovuustanovenia jeho zmyslu?"
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Provokatívne obrazy sú charakteristické hlavne abstraktnou kompozíciou, do ktorej vkladá autor cudzorodé predmety - napríklad palicu či kúsky textílií, či domaľováva klasicky poňatý motív hrubou vrstvou farieb, vystupujúcou do priestoru.
V Dome plynárov sú inštalované najmä novšie maľby, pokračovanie známych "teloviek" z 90-tych rokov, teda detailov častí ženského tela, doplnených o farebné škvrny či čiary. Tieto pletence, opisujúce krivky alebo len tak, zdanlivo bez hlbšieho zmyslu zasahujúce do maľby, môžu na prvý pohľad pôsobiť rušivo. V skutočnosti však obohacujú obraz o ďalší, často vtipný rozmer, pridávajú mu novú dimenziu. Nečakané expresívne ťahy akoby najprv mali diváka zaskočiť, aby mu vzápätí mohli odhaliť to, čo inak zostáva ukryté očiam, zvyknutým na okamžité impresie. "Pre mňa je maľovanie tá najintímnejšia intimita, porovnateľná len s láskou. Venujem sa ženskému telu alebo motívu ženského tela. Niekedy je to už len motívik, výrez, dotyk, v ktorom sa dá vyjadriť postoj k svetu," povedal maliar minulý rok Fila v interview.
Filova výtvarná tvorba sa dá chápať aj ako istý druh dialógu - tak ako ju opäť pomenúva Juraj Mojžiš - či už pre premaľbové invencie do obrazu, alebo interpretačnú podobu obrazu a textu. Jeho práce sú mnohovrstvové a plné výziev.
Výstava výberu diel Rudolfa Filu je v Galérii SPP prístupná denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 do 9. januára.
Rudolf Fila (1932, Příbram) absolvoval Vysokú školu výtvarných umení (u profesora Jána Mudrocha). Už začiatkom 60-tych rokov sa zaradil medzi výrazné osobnosti našej i medzinárodnej výtvarnej scény, počas normalizácie patril doma takmer dve desaťročia medzi nežiaducich autorov. Jeho diela sú v zbierkach SNG, Národnej galérie v Prahe, v Múzeu 20. storočia vo Viedni, v stálej expozícii Credit Suisse Art Collection v Londýne a v ďalších mestách Európy a Ameriky. Je autorom kníh Analýza výstavby výtvarného diela, Načo nám je umenie a publikácie Cestou, za ktorú získal prestížnu Cenu Dominika Tatarku.