Hodiny v Starej tržnici na Námestí SNP majú veľkú konkurenciu z Hlavného a z Kamenného námestia, aj zo samotného Námestia SNP v podobe moderných digitálnych hodín, ktoré ukazujú okrem iného aj teplotu ovzdušia. Námestie SNP bolo ešte pred 100 rokmi najrušnejšie v Bratislave, konali sa tu každodenné aj týždenné trhy a výročné jarmoky.
O polnoci odbijú všetky mestské hodiny prvú sekundu nastávajúceho roka. Ručičky zaujmú toto postavenie naraz na desiatkach hodín na kostolných vežiach, ako aj na modernejších strojoch času. Údery hodín bijúcich polnoc bude sprevádzať ohňostroj na Rázusovom nábreží. ELA NAHÁLKOVÁ, foto sme - pavol majer
Hodiny na Hviezdoslavovom námestí sú skromnejšie ako tie na Hlavnom, ale zato v luxusnejšom prostredí. Susedia priamo s hotelom, ktorý vznikol spojením viacerých hostincov v 19. storočí a o sto rokov neskôr bol premenovaný na Carlton. Dnes večer tu bude open air diskotéka s DJ Tumusom spojená s korčuľovaním na ľade.
Pomerne nový typ hodín sa usídlil na viacerých miestach v Bratislave. Tento exemplár je na križovatke ulíc Poštová a Obchodná. Podobné nájdete aj na Šafárikovom či Kollárovom námestí, Zochovej a Obchodnej ulici.
Dva zvony zo 16. storočia budú vyzváňať z Michalskej veže. Kedysi mala číselníky na troch stranách - na strane privrátenej k židovskému getu číselník nebol, lebo obyvatelia geta odmietli platiť príspevok na udržiavanie hodín.
Slnečné hodiny síce o polnoci nebudú fungovať, ale napriek tomu sa možno pokochať pohľadom na ne. Tieto sú na Uršulínskej ulici. V Bratislave je spolu 10 slnečných hodín, okrem iného aj na Františkánskej, Kapucínskej a Nedbalovej ulici.
V Bratislave sú aj hodiny, ktoré sú dielom "zlatých českých ručičiek." V Historickom múzeu na Bratislavskom hrade na 3. poschodí stoja aj tieto brnianske hodiny z 18. storočia s plastikou Chronosa. Krásne staré hodiny nájdete okrem hradného múzea aj v Múzeu hodín v Dome u dobrého pastiera.
Pod staroradničnými hodinami na Hlavnom námestí býva každoročne bohatý program. Tento rok tu bude osemhodinový živý koncert, kde sa okrem domácich kapiel ako Hex, Vidiek či Mango Molas predstaví aj česká rómska skupina Terne čhave. Podľa starej povesti by ste po 12. údere hodín na Hlavnom námestí mali vidieť Rolandovu sochu otočiť sa okolo vlastnej osi. Z veže Starej radnice kedysi vežoví strážnici dozerali na dodržiavanie poriadku v meste. Býval v nej trubač, ktorý oznamoval významné správy a ohlasoval nebezpečenstvo. V roku 1466 k hodinám na veži umiestnili ukazovateľ mesačných fáz. Dodnes zostal zachovaný napriek početným rekonštrukciám budovy, ale už nie je napojený na hodiny, takže dnes uvidíte príslušnú mesačnú fázu jedine na oblohe.
Priestor pred hodinami so zvonkohrou na Kamennom námestí je vyhľadávaným miestom stretnutí.