Psy môžu reagovať na tieto lieky zvláštne, napríklad po diazepame sú často veľmi aktívne, ba až podráždené," hovorí veterinár Dušan Jurášik.
Podľa zverolekárov sa v súčasnosti pre psy vyrábajú špeciálne sedatíva, ktoré väčšina bratislavských veterinárnych ambulancií predáva za pár korún. "Je dobré, keď pred podaním akéhokoľvek lieku prezrie zviera veterinár. Hlavne pri starších psoch. Ľudia už majú skúsenosti z minulých rokov a pre lieky si chodia aj niekoľko týždňov dopredu," vysvetlil Jurášik. Tabletku by mali majitelia dať svojmu psovi tri-štyri hodiny pred polnocou. Zviera sa začne pomaly ukladať na spánok a najstresujúcejšie chvíle strávi v snoch.
Ak sa dá, je dobré psa zavrieť do tmavej, čo najviac odhlučnenej miestnosti. Pri zvierati by mal byť majiteľ, ktorý mu dodáva pocit bezpečia. Zlý nápad nie je ani pustiť mu nejakú upokojujúcu hudbu, ktorá trošku prehluší besnenie v uliciach. Veterinári odporúčajú vyvetrať psy najneskôr o ôsmej-deviatej večer, a potom až na Nový rok ráno. "Psičkári by v týchto dňoch nemali zabúdať na vôdzku. Často sa totiž stane, že zlomyseľní ľudia hodia blízko psa petardu. Vystrašené zviera potom nepočúva ani majiteľa a ak je voľne pustené, často v panike odbehne aj niekoľko kilometrov. A stratenému psovi určite nie je príjemné stráviť silvestrovskú noc vonku," uzavrel Jurášik. (mk)