V meste nefunguje záchytka od júla, keď ju jeden z opitých klientov zdemoloval. Kedy túto službu obnovia, na magistráte zatiaľ povedať nevedeli. FOTO - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
m, uzavretie záchytky nám prácu komplikuje. Polícia nemôže nahradiť odbornú zdravotnícku pomoc, ktorú poskytovala záchytka," povedala policajná hovorkyňa Silvia Miháliková. Keď mestskí policajti nájdu spať niektorého z opilcov na chladnej zemi, nemajú inú možnosť, ako ho poslať preč.
Záchytka roky fungovala v priestoroch Centra pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej, platil ju magistrát. Zatvorili ju v júli pre jedného z opilcov, ktorý zdemoloval jej zariadenie. "Prevádzka nebola dodnes obnovená, pretože centrum požaduje od mesta zvýšenie počtu postelí zo štyroch na deväť, ako aj zvýšenie platieb zo súčasných 840 000 korún ročne na 1 950 000 korún ročne," hovorí námestník primátora Branislav Hochel.
Riaditeľ centra Ľubomír Okruhlica argumentuje tým, že zo 70-tisíc mesačne nedokáže pokryť ani mzdové náklady na lekára, sestričku a ošetrovateľa, ktorý by sa staral o bezpečnosť, nehovoriac o energiách. Magistrát financoval záchytku podľa zákona z roku 1996, ktorý hovorí o šesťstokorunovom príspevku na posteľ a deň bez ohľadu na obsadenosť. Každý z návštevníkov záchytky dostane pri odchode šek na šesťsto korún, vzhľadom na ich sociálnu skladbu však túto sumu uhradí mestu len zlomok z nich.
Mesto sa príspevok zvýšiť nechystá, takže ďalšie pôsobenie záchytky v centre je otázne. "Bezprostredne po spomínanom incidente som inicioval rokovania s riaditeľom ružinovskej nemocnice Valeriánom Potičným. Mesto je ochotné finančne sa podieľať na vybudovaní záchytnej izby v tejto nemocnici. Záväzné stanovisko nemocnice však zatiaľ nemáme. Otvorené sú tiež rokovania s riaditeľom zariadenia Retest v Starom Meste," hovorí Hochel. V roku 2002 vytriezvelo na záchytke 139 ľudí, vlani to bolo už 326. Za prvé tri mesiace tohto roku tu prijali 130 opitých, čo predstavuje asi tretinovú naplnenosť.
Na otázku, kedy znova bude v meste fungovať záchytka, Hochel zatiaľ odpovedať nevedel. "Otvorené sú všetky tri možnosti riešenia: obnova záchytnej izby na Hraničnej ulici, prevádzkovanie u iného subjektu, vrátane mesta samotného, ale aj zrušenie záchytnej izby ako takej vzhľadom na veľmi nízku obsadenosť a nevyhnutnosť jej dotovania." MARTIN KÓŇA