1. Čo si myslíte o tom, že futbalovo najlepšie treťoligové mužstvá si nemôžu dovoliť účinkovať v druhej lige?
"Je to veľmi zlé a súvisí to s celkovou situáciou na Slovensku. Medvediu službu v tomto smere robia futbalu najväčšie kluby, v ktorých pôsobia ľudia pochybnej povesti. Prípadní sponzori potom nechcú dávať svoje peniaze do tohto športu, keďže sa obávajú, že sa nevyužijú správne. Celkovo chýba väčšia transparentnosť. Výsledkom je skutočnosť, že najlepší treťoligisti nemajú na to, aby utiahli náklady na druhú najvyššiu súťaž."
2. Ako by sa dal lepšie vyriešiť spôsob financovania klubov?
"Podľa mňa je nesprávny systém pri odchode hráčov z nižších súťaží do zahraničia. V prípade Bratislavy ide o Rakúsko, kde pôsobí asi 400 slovenských futbalistov. Prestupy takzvaných neamatérov však sú pre materské kluby nevýhodné, za hráčov nedostanú od rakúskych klubov žiadne peniaze. V okolitých krajinách je to inak a myslím si, že by sa mali zmeniť smernice, hráči by nemali odchádzať bez náhrady. Mali by sa rozhýbať ľudia na zväze, napríklad pán Vladimír Wänke. Za momentálnych podmienok dávajú do futbalu peniaze len blázni."
3. Aké dôsledky môže mať likvidácia čoraz väčšieho počtu bratislavských ihrísk?
"S ihriskami je to katastrofálne. Mestské časti sa správajú k športu macošsky, viem to z osobných skúseností v Rači. Ako by si tam kompetentní neuvedomovali, že sa staráme aj o ich deti a namiesto fetovania a vysedávania pred televízorom môžu športovať. Je to veru pálčivá otázka a chyba je aj v tom, že veľké nákupné spoločnosti, ktoré prevádzkujú obchodné domy, nemusia po zabratí ihrísk vybudovať náhradné športoviská. V iných častiach Slovenska a v okolitých krajinách je to podľa mojich informácií inak." (bg)
Názor čitateľa
"Ani mňa neteší, že sa v Bratislave zrušilo niekoľko futbalových ihrísk a neboli aspoň čiastočne nahradené. Je preto chvályhodný projekt Slovenského futbalového zväzu v spolupráci s ministerstvom školstva a UEFA vybudovať futbalové miniihriská. Zámer je pekný, citujem z projektu: ,Pre mládež sú veľmi atraktívne, slúžia vzdelávaniu a výchove.' Koncepcia projektu hovorí o snahe poskytnúť mladým futbalistom bezpečnú a komfortnú hraciu plochu, ponúknuť viac možností na zábavu vo voľnom čase, ihrisko má slúžiť ako komunikačný prostriedok medzi miestnymi komunitami. Jedno z týchto ihrísk bolo odovzdané v tomto roku do užívania aj v Petržalke na Pankúchovej ulici. Hoci sa snažím pochopiť, že Venglošova futbalová akadémia zabrala jediný školský dvor pre tri školy a vybudovala si na ňom svoje trávnaté ihriská, neviem pochopiť, prečo ho obohnala plotom a psom stráži celý areál, teda aj miniihrisko s umelou trávou. Záujemcovia (najmä deti z okolitých sídlisk) sa k nemu vôbec nedostanú. Je toto v súlade so zámerom projektu?"
LADISLAV POLÁK
(Ak máte záujem vyjadriť sa k problematike futbalu v bratislavskom regióne, ozvite sa nám na mailové adresy boris.gajarsky@sme.sk alebo prokop.slovacek@sme.sk, alebo diskutujte priamo na www.bratislava.sme.sk. V rubrike chceme uverejňovať aj názory čitateľov.)