Čiernobiele snímky pomaly vymierajúcich európskych menšín fotografa Kurta Kaindla vystavuje do 7. januára Rakúske kultúrne fórum v rámci Mesiaca fotografie. FOTO - FOTOFO a WWW.ICCM.AT
Ešte takmer dva týždne bude v Rakúskom kultúrnom fóre trvať výstava fotografií známeho fotografa Kurta Kaindla.
"Fotografovanie, to je pre Kurta Kaindla fotoaparátom sprostredkovaný rozhovor medzi motívom a pozorovateľom," hovorí o autorovi pozoruhodných snímok literárny kritik a básnik Martin Droschke. "Kaindl nič neinscenuje. Vyobrazuje, na čo natrafí, portrétuje svoj náprotivok tak, akoby sa sám chcel presunúť do obrazu. To prepožičiava čiernobielej snímke práve tú intímnu blízkosť, vďaka ktorej sa jeho meno stalo známym."
Snímky pod názvom Neznámi Európania vznikli počas viacerých ciest fotografa Kaindla a spisovateľa a vydavateľa Karla-Markusa Gaussa po Macedónsku, Nemecku, Slovinsku, Slovensku, Taliansku a Bosne. Hoci spúšť stláčal Kaindl niekedy medzi Veľkou nocou v roku 1999 a októbrom 2000, výsledok - čiernobiele snímky najmä starcov, ktorí ako jediní v týchto oblastiach zostávajú a snažia sa udržiavať tradície, by mohli pokojne mať aj niekoľko desiatok rokov. Pohľady na horské dedinky, kde akoby sa zastavil čas, či na ruiny alebo náhrobné kamene, sú pokojným svedectvom života ťažko skúšaných ľudí, ktorých osudy zaujímajú dnes už málokoho.
V rámci tejto prehliadky sú okrem snímok obyvateľov Spiša na severe Slovenska, Sefardov - po španielsky hovoriacej židovskej menšiny v Sarajeve, Gočerov (malej skupiny v Slovinsku, ktorá hovorí stredovekou nemčinou) alebo Lužických Srbov, žijúcich vo východnom Nemecku, u nás prvýkrát vystavené aj snímky Degešov zo Svinej a Košíc na východe Slovenska. "Tému bežného života piatich menšín, žijúcich v zjednotenej Európe, považujeme za vysoko aktuálnu," uviedla Marcela Mokráňová z Rakúskeho kultúrneho fóra. Fotografie sú v Rakúskom fóre inštalované ako päť celkov a doplnené vysvetľujúcimi textami Karla-Markusa Gaussa. K nim vyšla vo vydavateľstve Zsolnay aj kniha Pojedači psov zo Svinej.
Výstava v Rakúskom kultúrnom fóre potrvá do 7. januára, otvorená je od pondelka do štvrtka od 10.00 do 18.00.
Kurt Kaindl sa narodil v rakúskom Gmundene v roku 1954. V roku 1974 začal v Salzburgu študovať germanistiku, žurnalistiku a komunikáciu. Zároveň navštevoval kurzy fotografie na Salzburg College. Od roku 1975 vystavoval vlastné práce. S niekoľkými ďalšími fotografmi založil v roku 1981 Fotohof Gallery. Prednášal dejiny a teóriu fotografie na univerzitách v Salzburgu, Mníchove a na Štátnej univerzite v Atlante. Je autorom početných publikácií týkajúcich sa dejín fotografie v Rakúsku a je držiteľom mnohých cien, v tomto roku získal Rene Marcic Prize.