Niekoľko dní pred Silvestrom je už bežné, že v meste hlavne na sídliskách prakticky každú chvíľu vybuchuje zábavná pyrotechnika. Napriek tomu, že petardy - ľudovo nazývané piráty, svetlice a rôzne iné výbušniny sa môžu predávať len ľuďom starším ako 18 rokov, hrajú sa s nimi často aj školopovinné deti.
"Tento rok je videť nárast priestupkov, po 1. decembri sa s takýmito situáciami stretávame prakticky každý deň," povedal hovorca mestských policajtov Peter Pleva. Podľa jeho slov je situácia najhoršia v Petržalke. "Len nedávno nám telefonovali, že na konečnej autobusov pri Draždiaku sa strieľa. Ako zistila naša hliadka, 'streľbu' mali na svedomí žiaci základnej školy, ktorí tu hádzali piráty," povedal Pleva.
Nariadenie mesta dovoľuje používať zábavnú pyrotechniku na verejných priestranstvách len deväť hodín do roka, od 31. decembra od šiestej večer do tretej hodiny rannej 1. januára, ako trest hrozí päťstokorunová pokuta. Mestskí policajti však posledný mesiac riešia tridsať až päťdesiat takýchto priestupkov týždenne. Podľa Plevových slov je to len zlomok, policajt totiž musí vinníka pristihnúť priamo pri manipulovaní s výbušninou, čo je komplikované. "Keď aj dostaneme echo, trvá niekoľko minút, kým hliadka na miesto dôjde. Vtedy je už často pyrotechnika minutá."
Vyhláška banského úradu delí zábavnú pyrotechniku do dvoch kategórií. Deti si môžu kupovať len výbušniny 1. triedy, kam patria prskavky, vystreľovacie konfety a podobne. Výbušniny druhej triedy, kam okrem petárd patria aj svetlice, rímske sviece, fontány či rôzne gejzíry, by mali mať návod na použitie a prejsť výrobnou kontrolou. Tie môžu kupovať len dospelí.
"Je nebezpečné kupovať zábavnú pyrotechniku od pouličných predavačov či rozoberať nevybuchnuté kúsky a zostrojovať nové. Práve tie zraňujú. Tkanivá sú zvyčajne také poškodené, že sa musí orgán amputovať," hovorí Marta Bujňáková z policajného prezídia. (mk)