Slovák Tomáš Kika a Američanka Jessica Claytonová chcú už na budúci rok jazdiť vo farbách našej krajiny. FOTO - ARCHÍV
Čoraz viac športovcov sa v posledných rokoch odchádza dlhodobo pripravovať do zahraničia. Najčastejšie sú dôvodom lepšie podmienky, profesionálnější prístup trénerov či lepšia možnosť skĺbiť šport so štúdiom. Svoje zohráva určite aj príležitosť spoznať novú krajinu, jazyk a ľudí. V tomto smere je obľúbené zámorie, v USA dlhodobo žijú napríklad plavkyňa Martina Moravcová alebo atlét kladivár Libor Charfreitag.
Výhody prípravy za morom už využívajú aj niektorí krasokorčuliari a najznámejšími sú súrodenci Oľga a Jozef Beständigovci, ktorí Slovensko reprezentujú v kategórii športových dvojíc. S veľkým elánom sa podobne snaží presadiť v kategórii tancov na ľade aj Tomáš Kika, ktorý svojho času dokonca spolupracoval s dvojnásobnými majstrami sveta Barbarou Fusarovou-Poliovou a Mauriziom Margagliom. Najskôr v Bratislave korčuľoval s partnerkou Barborou Hrubanovou. Po odchode dlhoročných reprezentantov Mariána Mesároša a Zuzany Ďurkovskej boli svojho času jediným slovenským tanečným párom.
Pre Američanky sú Slováci zaujímaví
V lete 2003 však prijal Tomáš pozvanie od niekoľkonásobnej olympijskej víťazky a momentálne trénerky Natálie Miškutienkovej na sústredenie do Dallasu a prišiel na chuť tréningom v USA. "V Spojených štátoch je krasokorčuľovanie oveľa populárnejšie ako u nás a z toho vyplýva aj všeobecná podpora tohto športu. Pretekári majú svojich trénerov, ale aj špeciálne lekcie s ďalšími svetoznámymi odborníkmi. Rozdiel je aj v tom, že tréneri tam na ľade nekričia. Vládne skôr tvorivá atmosféra." Tomáš sa v zámorí realizuje aj trénersky a celkovo si pochvaľuje. "Zapáčilo sa mi tam a hoci som doma zanechal kus svojho života, rozhodol som sa pre Ameriku."
V párových krasokorčuliarskych disciplínach je niekedy veľkým problémom nájsť pre pretekára vhodného partnera. Tanečná dvojica by mala mať podobné fyzické parametre, držanie tela, spôsob korčuľovania či cit pre hudbu. Nezanedbateľná je aj psychická stránka, veď partneri sú spolu dennodenne mnoho hodín. Musia sa preto akceptovať a vychádzať spolu. Ešte ťažšie je to, ak sú korčuliari z rôzneho prostredia, dokonca zo vzdialených krajín. Pre Američanky je spolupráca so slovenským partnerom možnosťou presadiť sa vo farbách našej krajiny na medzinárodnom fóre, keďže v USA je konkurencia oveľa väčšia a nominácie na podujatia sú obmedzené.
Na obzore je nový tanečný pár
Tomáš Kika sa najskôr pustil do spolupráce s Američankou Nadine Ahmedovou, ale tá si vážne zranila rameno a musela sa vzdať vrcholového krasokorčuľovania. Spomedzi viacerých ďalších ponúk si dvadsaťštyriročný Slovák vybral uznávané tréningové centrum Nikolaja Morozova v americkom Connecticute a začal sa pripravovať so svojou súčasnou partnerkou Jessicou Claytonovou.
Na nedávnych majstrovstvách Slovenska sa už mali spolu nesúťažne predstaviť, ale prekazilo im to Tomášovo zranenie ruky. "Najbližšie plány preto spájame s budúcou sezónou, na ktorú pripravujeme kvalitný program. Jessica by si na jar mala vybaviť potrebné formality, aby sme mohli jazdiť za Slovensko, a verím, že sa už predstavíme aj na medzinárodných fóre."
Spolupracovať s Nikolajom Morozovom je zážitok
Hlavné rozdiely medzi podmienkami na tréning u nás a v USA vidí Tomáš Kika takto: "V USA nie je problémom nájsť voľnú ľadovú plochu. Ak to nie je na jednom štadióne, voľný je iný. Nikolaj Morozov, šéf tréningového centra, kde pôsobím, má k dispozícii štadión a jedna ľadová plocha je v nepretržitej prevádzke len na krasokorčuľovanie. Americkí odborníci pracujú skôr hravou formou, ruskí zase vyžadujú väčšiu disciplínu. Podľa mňa je ideálnou kombináciou, ak Rus trénuje v amerických podmienkach. Spolupracovať s nimi je zážitkom."
Na Slovensku len tri páry
Systém krasokorčuľovania je v párových disciplínach za morom a u nás odlišný. Na súťaže v tancoch na ľade sa môžu prihlásiť len páry, ktoré majú splnený výkonnostný test. Na Slovensku takáto previerka povinná nie je, keďže máme len minimum dvojíc, ochotných sa tomuto športu venovať. Momentálne sa tancom na ľade vážne venujú tri slovenské páry - Ivana Dlhopolčeková s Hynkom Bílkom, Barbora Hrubanová s Tomášom Kunyom a Jessica Claytonová s Tomášom Kikom.