Momentálne je v Galérii mesta Bratislavy (Pálffyho paláci) inštalovaná retrospektívna súborná výstava Albína Brunovského. Veľkému záujmu verejnosti sa teší takmer 650 grafických listov a výber z jeho malieb na dreve (36 diel). FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
V budúcom roku chystá Galéria mesta Bratislavy pre svojich návštevníkov viaceré pozoruhodné výstavy. Výstavný program otvára hneď v januári jedno z najväčších lákadiel - výstava Svet hviezd a ilúzií - sto rokov svetovej kinematografie, plagátu a filmu. Unikátna výstava asi 350 špičkových filmových plagátov z minulého storočia sa začína 12. januára a potrvá do 20. marca.
Najstaršími exponátmi budú podľa slov manažéra výstavy Jana Kukala unikátne litografie z rokov 1896 a 1897 a najvzácnejším americký plagát k filmu King-Kong z roku 1933, ktorého rovnaká verzia bola vydražená v newyorskej aukčnej sieni Sotheby v prepočte za dva milióny korún. Na výstave nebudú chýbať ani plagáty oboch československých oscarových filmov - Obchod na korze a Ostro sledované vlaky.
Ďalšou zo zaujímavých bude určite aj vernisáž výstavy diel Jamesa Ensora Legendy svetového výtvarného umenia, ktorá sa bude konať v Mirbachovom paláci 6. mája. "Jeho diela nájdeme v každej svetovej galérii," tvrdí riaditeľ GMB Ivan Jančár.
James Sidney Ensor, vizionár moderny a predchodca expresionizmu, sa narodil v roku 1860 v belgickom Ostende a patrí medzi najsvojráznejších umelcov konca 19. storočia. Jeho najznámejším obrazom je nepochybne veľkorozmerný Príchod Krista do Bruselu z roku 1888, satirické zobrazenie druhého príchodu mesiáša na Zem, teda apokalypsa. Kontroverzné dielo - hrubá, pastózna maľba v sýtych farbách, plná Ensorových obľúbených motívov, masiek a smrtky - sa dočkalo svojej premiéry pred publikom až v roku 1929. V galérii bude vystavený výber z jeho grafickej tvorby.
Výstava, ktorá podľa Jančára bude ďalšou lahôdkou pre milovníkov českého umenia, sa začne koncom septembra. Klenoty českej moderny - výber približne 80 vrcholných diel českého medzivojnového výtvarného umenia od Josefa Šímu po Jana Zrzavého budú počas dvoch mesiacov inštalované v Pálffyho paláci.
Veľkou retrospektívou Ester Šimerovej zavŕši GMB rok 2005. Koniec novembra sa totiž bude v Mirbachovom paláci niesť v znamení diel prvej dámy slovenskej maľby.
Rozhodne veľkým prekvapením s potenciálom zaujať tisíce návštevníkov má aj budúca inštalácia príťažlivých fotografií Karola Kállaya. "Na marec sme prichystali ojedinelú výstavu Portréty žien. Sú to vlastne ženské akty. Výnimočná bude nielen tým, že túto oblasť tvorby pána Kállaya takmer nikto nepozná, ale aj tým, že vystaví svoje akty vôbec prvýkrát," zmienil sa Jančár. Fotograf s galériou spolupracuje už dlhšie, pripravili napríklad aj cyklus fotografií nadväzujúcich na Kafkove texty pod názvom Franz Kafka a Praha. "Tešíme sa, že budeme môcť ukázať Karola Kállaya aj z inej, doteraz neznámej stránky," tvrdí riaditeľ.
V novom roku dostanú v GMB, tak ako doteraz, príležitosť realizovať sa aj mladí umelci. Okrem víťazných prác súťaží o Cenu Oskára Čepana a Cenu Chalupeckého sa v Pálffyho paláci predstavia dve mladé absolventky VŠVU Ingrid Patočková a Galina Lišháková. V rámci projektu Štipendium pre mladých kurátorov si vybraní poslucháči odboru dejín umenia, ktorí vypracujú najzaujímavejší projekt, budú môcť samostatne kurátorsky pripraviť výstavu.