Zimný salón Galérie Ardan hostí do konca januára 48 umelcov. Na snímke farebné fľašky Drahomíra Prihela. FOTO SME - PAVOL MAJER
vníci súkromnej galérie na Dobrovičovej 7.
Salón je typický tým, že výtvarník si sám určí, ktoré z jeho diel bude prezentovať jeho tvorbu a vystaví ho. "Salón existuje už od 19. storočia, predstavili sa na ňom tí najväčší francúzski umelci. Mala som pocit, že to tu chýba - aby si mohli výtvarníci sami bez kurátora vybrať vlastné diela a prezentovať sa na verejnosti," tvrdí galeristka Eva Kelemenová.
Tento rok sa prihlásila takmer päťdesiatka umelcov zo všetkých oblastí výtvarného umenia, preto návštevníci Ardanu budú môcť vidieť maľby, kresby a grafiky rovnako ako sklenené objekty, plastiky (sochy) a predmety úžitkového umenia rôznych techník, štýlov a spracovaní. Keďže sa tu bok po boku stretli okrem troch generácií slovenských umelcov aj mimobratislavskí výtvarníci a dokonca aj dve bulharské výtvarníčky, salón by pokojne mohol mať prívlastok medzinárodný.
Výstava podobného druhu sa v nových priestoroch Ardanu na Dobrovičovej koná prvýkrát, predtým býval salón na Lermontovovej, ale aj v priestoroch galérie Slovenskej sporiteľne. "Výstavnú plochu galérie teda rozdeľujeme podľa toho, koľko účastníkov sa prihlási. Nemôžeme každému pripraviť samostatnú autorskú výstavu, takže na takejto kolektívnej výstave majú príležitosť prezentovať svoje diela." Kelemenová dokonca uvažuje o pravidelných stretnutiach každý mesiac medzi výtvarníkmi a teoretikmi, kde by si mohli navzájom podiskutovať alebo vymeniť si svoje diela. Okrem každoročného Zimného salónu je v pláne na rok 2005 aj letný.
Vystavené diela na 6. zimnom salóne si možno zakúpiť.
Na Zimnom salóne Galérie Ardan sa stretli tri generácie výtvarníkov - staršia, ktorú zastupujú napríklad Antonín Smažil, Kveta Fulierová, Karol Prudil, Oľga Bartošíková, Svetlana Kolesárová či Zuzka Rusková, najpočetnejšia stredná generácia (Slávo Brezina, Eva Bachratá, Eva Kyselicová, Pavol Kráľ, Dušan Nágel alebo Katarína Kuzmová) a popri nich mladí umelci, ktorí na slovenskú výtvarnú scénu len vstupujú alebo majú za sebou niekoľko prvých rokov tvorby ako Tomáš Roller, Kristína Slaninková, Slávka Brezinová, Marianna Čunderlíková či Ondrej Zimka.