
Vo Vlčom hrdle v telocvični SOU chemického sa dnes uskutoční florbalový turnaj Slovakia Open 2001. Zúčastní sa na ňom šesť družstiev: HKL-MJM Petržalka, FBC Dragon‘s, FBC Devils, FBC Ružinov, FBC Martin a FBC Košice. Výsledky budú započítané i do Slovak florbal Tour. Hrať sa bude 2x15 minút. Program sa začína o 9.00. Vstup na podujatie je voľný.
Florbal je šport, ktorý v sebe spája prvky hokeja, pozemného hokeja i hokejbalu. Hrá sa v halách a pomaly sa začína udomácňovať aj na Slovensku, najmä v Bratislave. Veľkú zásluhu má na tom JAROSLAV MELÍŠEK (na snímke), ktorý ho spolu so svojimi kamarátmi „doviezol“ na Slovensko.
Kedy vznikol nápad importovať florbal na Slovensko?
„Nápad vznikol v roku 1997 v Prahe na hokejbalovom turnaji. Oslovila nás Česká florbalová únia. Po úvodných skúšobných krokoch sme založili Slovenský zväz florbalu a v roku 1999 sa v Bratislave hral historicky prvý turnaj – Slovakia Open. Víťazom sa stalo české družstvo Tatran Střešovice. Žiaľ, v tom čase sa v našich končinách florbal akosi neuchytil. Súčasnosť je však konečne iná. Našli sme importéra z Fínska, ktorý nám zabezpečil prísun florbalového vybavenia. Chytila sa aj mládež, odozvu sme našli najmä v nižších vekových kategóriách.“
V zahraničí je florbal doplnkovým športom, alebo sa naň hráči špecializujú?
„Vo Švédsku, Fínsku a Švajčiarsku sa hrá dokonca na profesionálnej úrovni. Majú tam viac ako sto registrovaných klubov. Hráči a hráčky sa venujú len florbalu a z neho aj žijú. Sú profesionáli. V iných krajinách je to skôr doplnkový šport a venujú sa mu iba vo voľnom čase.“
Snažíte sa spopularizovať hru aj na školách. O aký projekt ide?
„Keďže zo skúseností z Čiech vieme, že záujem o florbal stúpa najmä u detí, vznikol projekt Florbal na školách, ktorým chceme dať šancu každej vekovej kategórii. V spolupráci so Združením detí a mládeže oslovujeme základné a stredné školy s návrhom zmluvy o spolupráci. Chceli by sme, aby bol florbal zaradený aj do doplnkových školských osnov. Neskôr chceme rozbehnúť ligové súťaže na školách a najlepší budú hrávať v kluboch, ktoré budú absolvovať turnaje po celom Slovensku, ale aj v zahraničí. Každá škola pri podpísaní zmluvy dostane osem hokejok, dve loptičky a publikáciu pravidlá florbalu.“
V Čechách má florbal asi bohatšiu históriu.
„V Čechách je florbal zabudovaný do školských osnov a mládež doslova zachvátil. Česká florbalová únia má dnes už vyše 15 000 registrovaných hráčov a hráčok.Okrem toho veľké množstvo neregistrovaných nadšencov. Mládež je dôležitá z hľadiska perspektívy. Mnoho vrcholových športovcov berie florbal ako vhodný doplnok. Dá sa získať kondícia, obratnosť a tí, čo sa venujú ľadovému a pozemnému hokeju či hokejbalu, si vycibria techniku práce s hokejkou. Florbal dokonca v letnej prestávke hráva aj Žigmund Pálffy.“
Kluby onedlho zastreší spoločná súťaž. Aká bude?
„Už funguje Slovak floorball tour. Je to viackolová klubová súťaž o Pohár florbalového zväzu, do ktorej sa zapájajú stále nové tímy. Cieľom je spropagovať hru po celom Slovensku. Hrávame pravidelne v Bratislave, boli sme aj v Košiciach a chystáme sa do Martina a Žiliny. Dúfam, že od polovice januára rozbehneme súťaže vo viacerých vekových kategóriách. Družstvá musia mať v tíme dve dospelé osoby, z ktorých jedna bude mládež sprevádzať a zároveň v domácom prostredí plniť úlohu rozhodcu. Druhá bude mať úlohu zapisovača. V školách je takmer vždy v sobotu dopoludnia voľná telocvičňa, práve tento čas môže patriť florbalovým turnajom. Hokejky i lopta sú umelohmotné, palubovka sa nepoškodí.“
Koľko stojí výstroj?
„Kompletný výstroj si zatiaľ môžu hráči kúpiť cez náš zväz. Neskôr sa bude dať kúpiť aj v špecializovaných obchodoch. Ceny sú od školských hokejok až po profesionálne v rozmedzí 700 až 3500 korún. Loptička stojí 40 korún, helma pre brankára 2500 až 3000 korún, brankársky odev približne 3000, a bránky 5000 až 6000 korún. Kvalitnejší výstroj má dlhšiu životnosť.“
FOTO SME - PAVOL MAJER