Väčšinu najstaršej časti výstavy Pokoj ľuďom dobrej vôle na hrade tvoria drevené vyrezávané betlehemy z druhej polovice 19. storočia z okolia Banskej Štiavnice. Autormi boli pravdepodobne baníci, ktorí navštevovali rezbárske školy. Betlehemy zhotovovali hlavne pre vlastné potešenie. Na snímke vpravo je modernejší betlehem z dielne Jozefa Habovštiaka z Oravy, vyrobený v 50. rokoch.
Od nedele trvá v Historickom múzeu SNM na hrade výstava najvzácnejších betlehemov zo zbierok pod názvom Pokoj ľuďom dobrej vôle.
"Ešte v 80. rokoch som našla v depozitári zastrčené škatule plné betlehemov, s ktorými sa nič nerobilo. Začala som sa nimi zaoberať, hoci mi vtedajší riaditeľ povedal, že asi nikdy nebudú vystavené," hovorí kurátorka zbierok ľudového umenia Historického múzea SNM Magdaléna Mrázová. Náhle prišiel pád komunizmu a Mrázová sa rozhodla, že v decembri 1990 usporiada na hrade výstavu. Bolo na nej vyše osemdesiat betlehemov z celého Slovenska a ako prvá výstava betlehemov u nás po vyše štyridsiatich rokoch sa stretla s obrovským záujmom verejnosti.
Dnes má zbierka asi 40 ucelených betlehemov, ktorých časti sa môžu voľne preskupovať alebo spájať. Organizátori sa snažia z nich každý rok usporiadať prehliadku. Mnohé pred Vianocami jazdia aj po celej Európe, výstava zbierok historického múzea bola už vo Švédsku, Francúzsku či Taliansku. Momentálne je časť v Maďarsku a v Ríme. Máloktoré sa však zachovali ako súvislý celok so všetkými postavičkami, pretože väčšinou prechádzali z generácie na generáciu a podliehali skaze.
Hoci sa pre nedostatok finančných prostriedkov zbierka systematicky nerozširuje, múzeum sa stále snaží získavať nové diela. "Posledný betlehem sme kupovali pred tromi rokmi v starožitnostiach vďaka tipu našej bývalej kolegyne," povedala Mrázová. "Ľudia už vedia, akú majú staré betlehemy hodnotu, a otvorili sa trhy do zahraničia, takže nám množstvo vecí uniká."
Na aktuálnej výstave je zastúpené aj najstaršie obdobie tvorby, aj súčasné betlehemy, naprílad monumentálna reliéfna kolekcia Vladimíra Morávka, známeho súčasného rezbára, ktorý sa inšpiroval gotickými krídlovými oltármi. Kuriozitou na výstave je napríklad betlehem s obliekacími figúrkami zo začiatku 20. storočia. Unikátny je tým, že figúrky sú oblečené v stredoslovenských ľudových krojoch a celá scenéria je situovaná do okolia klasickej drevenice. Keďže šaty podliehali skaze, betlehem museli v 90. rokoch zreštaurovať. Na hrade sú inštalované aj dva keramické skvosty z dielne Ferdiša Kostku, zobrazujúce život na západnom Slovensku, čo je v tvorbe betlehemov zriedkavé. Jeden betlehem je zapožičaný z múzea karpatských Nemcov.
Výstava na Bratislavskom hrade potrvá do februára.
DOROTA KRÁKOVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL