Pracovnou verziou návrhu zákona o hlavnom meste sa minulý piatok zaoberalo Regionálne združenie mestských častí Bratislavy. Na konferencii sa zúčastnil aj primátor Andrej Ďurkovský. Nutnosť novelizácie zákona o Bratislave v roku 2005 priniesol so sebou zákon o fiškálnej decentralizácii, ktorý schválil parlament v septembri. Tento zákon zmenil systém financovania miest a obcí. V Bratislave vznikla špecifická situácia okrem iného preto, lebo tunajšie mestské časti nemajú štatút obcí - preto napríklad súčasné rozdelenie výnosov z miestnych daní je len dočasné na rok 2005.
Ako povedala hovorkyňa Nového Mesta Valéria Reháčková, primátor aj starostovia chcú zákon pripraviť ako spoločný. "V januári by mala diskusia pokračovať po predložení návrhu so zapracovanými pripomienkami mestských častí a mesta." Návrh zákona prerokuje primátor s petržalským starostom Vladimírom Bajanom ako zástupcom regionálneho združenia, s vládnym splnomocnencom pre reformu verejnej správy Viktorom Nižňanským a primátormi Pezinka a Malaciek. Ide o mestá, ktoré by podľa nového zákona nemali byť súčasťou bratislavského územného celku. Potom bude zákon predložený na rokovanie vlády a pri dostatočnej politickej vôli by mohol byť prijatý do konca budúceho roka. "V parlamente sa bude v tejto otázke súperiť - vidím to ako ťažké, ale nie nepriechodné," povedal primátor Ďurkovský.
Zákon má zdôrazniť postavenie Bratislavy ako hlavného mesta. "Na rozdiel od ostatných miest je sídlom najvyšších orgánov štátu, zahraničných inštitúcií a plní množstvo funkcií. Táto skutočnosť by mala byť zohľadnená vo vyčlenení peňazí v štátnom rozpočte," zhodli sa členovia združenia. Daň z motorových vozidiel by mala byť v budúcnosti príjmom mesta. Za rok 2005 sa podľa starostov na dani vyberie asi 650 miliónov korún, ktoré pôjdu do rozpočtu vyššieho územného celku. Starostovia to považujú za nespravodlivé, pretože 70 percent áut je registrovaných v hlavnom meste a aj z tých zvyšných jazdí väčšina do Bratislavy.
Čo sa má zmeniť v postavení mesta
Bratislava má byť vyšším územným celkom v hraniciach mesta, teda bez okresov Senec a Malacky.
Bratislava má plniť úlohy samosprávneho kraja a zároveň úlohy celomestského charakteru.
Mestské časti majú plniť úlohy, ktoré obciam určí zákon o Bratislave a celoslovenské zákony.
Má sa znížiť počet poslancov v mestskom zastupiteľstve zo súčasných 80 na 30 až 41podľa stanoveného kľúča.