Rodičia musia s chorými deťmi ísť na najbližšiu pohotovosť cez celé mesto. Čakárne bývajú často plné, treba sa teda obrniť trpezlivosťou. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
V Bratislave, meste s vyše 400-tisíc obyvateľmi, je počas nocí, víkendov a sviatkov otvorená len jedna detská pohotovostná ambulancia. Funguje v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na Limbovej ulici na Kramároch. Nahradila ďalšie dve ambulancie, ktoré dosiaľ paralelne s ňou fungovali na poliklinike v Karlovej Vsi a v ružinovskej nemocnici pri Štrkovci.
Rodičia tak s deťmi, ktoré ochorejú v noci alebo počas dní pracovného pokoja, môžu lekársku pomoc vyhľadať už len tu. Podľa jedného z lekárov pracujúcich v nemocnici sem za nočnú zmenu príde aj 120 pacientov a čakárne sú preplnené.
Kraj tvrdí, je to výhodné
"Ambulancie v Karlovej Vsi a Ružinove boli v prevádzke vždy len do desiatej večer. V ostatnom čase poskytovala služby nemocnica na Limbovej, ktorej však zdravotné poisťovne služby neuhrádzali. Ambulancie neboli plne vyťažené a v prípade potreby ďalšieho vyšetrenia museli rodičia s dieťaťom aj tak ísť na Kramáre. Z tohto pohľadu považujeme koncentráciu detskej pohotovosti nielen za ekonomicky efektívnu, ale aj výhodnú pre pacientov," vysvetľuje dôvody nedávneho zrušenia oboch ambulancií lekárka samosprávneho kraja Oľga Veselá.
Rozhodnutie o počte pohotovostí je plne v kompetencii vyššieho územného celku, ministerstvo zdravotníctva preto zodpovednosť za kvalitu poskytovania lekárskej služby prvej pomoci pre deti odmieta.
V posledných týždňoch sa vyskytli informácie o tom, že ďalšiu ambulanciu detskej pohotovosti by chcela otvoriť skupina pediatrov v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Antolskej v Petržalke. Tieto správy však zatiaľ nikto z kompetentných nevedel potvrdiť.
Problémy majú aj na Kramároch
Bratislavský samosprávny kraj udelil licenciu na poskytovanie detskej pohotovosti neziskovej organizácii Pohotovosť, ktorá si prenajala priestory v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch. Členom neziskovky sa však nepodarilo podpísať zmluvu ani s jedným z obvodných detských lekárov. "Ponúkli nám 40 korún na hodinu, na čo nepristúpil žiadny lekár. Doteraz v dvoch pohotovostných ambulanciách mali službukonajúci lekári 70 korún, čo bolo tiež veľmi málo. Napísali sme zakladateľom organizácie list, v ktorom žiadame 140 korún na hodinu. Podľa štatistík je to priemerná hodinová mzda lekára na Slovensku," hovorí obvodná pediatrička Katarína Šimovičová.
Lekári sú nespokojní aj s ďalšími podmienkami v navrhovanej zmluve - zo svojej mzdy by totiž museli platiť aj svoje sestričky, na ktoré návrh zmluvy nemyslí. Nevyhovujú im ani priestory, ktoré má neziskovka k dispozícii vo fakultnej nemocnici. Je tu síce ambulancia a prípravná izba, štandardom by však mali byť aj miestnosti, kde by si lekár a sestrička v čase bez pacientov mohli oddýchnuť.
Pohotovosť na Kramároch teda zatiaľ slúži len z dobrej vôle lekárov pracujúcich v nemocnici, ktorí v ambulancii pracujú popri normálnej službe na oddeleniach. Zástupcovia mimovládnej organizácie sa k súčasnej situácii odmietli vyjadriť so slovami, že žiadny problém nevidia.
"Súčasnú situáciu nemožno považovať za normálnu a Bratislavský samosprávny kraj bude nútený sa ňou zaoberať," hovorí Veselá. "Lekári odmietli dohodu podpísať napriek tomu, že povinnosť poskytovať lekársku službu prvej pomoci lekárom primárnej starostlivosti, do ktorej praktickí lekári pre deti a dorast patria, stanovuje zákon."
Lekári vinia ministerstvá
Obvodní lekári nedávajú za nevýhodné zmluvy vinu mimovládnej organizácii, ale ministerstvám zdravotníctva a financií, ktoré na fungovanie detskej pohotovosti vyčlenili podľa ich názoru príliš málo peňazí.
"Povinnosť zriadiť lekársku službu má samosprávny kraj. Podieľať sa na nej majú lekári prvého kontaktu. Ak si lekár neplní povinnosť, ktorá mu vyplýva z podmienok licencie, môže mu ju samosprávny kraj odobrať," hovorí Rút Geržová z tlačového odboru ministerstva zdravotníctva. V januári pripravujú na ministerstve stretnutie s lekármi župy, na ktorom by mali hovoriť o organizácii pohotovosti. "Ťažko zodpovedne odpovedať na otázku, kedy sa problém vyrieši. Veríme, že najneskôr po stretnutí v januári sa situácia vyčistí natoľko, že tento problém v Bratislave zanikne," povedala Geržová.
Prevádzkovanie detskej pohotovosti je plne hradené zdravotnými poisťovňami podľa liečebného poriadku, ktorým sa ustanovuje rozsah regulácie cien v oblasti zdravotníctva. Tieto platby zdravotné poisťovne uhrádzajú organizátorom, ktorých licencujú samosprávne kraje, v prípade hlavného mesta organizácii Pohotovosť. MARTIN KÓŇA
Čo s chorým dieťaťom
Ak dieťa ochorie počas víkendu, alebo ak s ním treba vyhľadať lekársku pomoc počas noci, prvou možnosťou je sadnúť do auta či taxíka a odviezť sa na pohotovosť na Kramároch. Treba sa však pripraviť na dlhšie čakanie.
"V prípade akútneho alebo život ohrozujúceho ochorenia možno volať rýchlu zdravotnú pomoc, poprípade dispečing, kde rodičovi odporučia optimálny postup," hovorí Rút Geržová z tlačového odboru ministerstva zdravotníctva.
Medzi ďalšie možnosti patrí aj príjem vážne chorého dieťaťa priamo na detskom oddelení nemocnice najbližšie k bydlisku, na detských oddeleniach totiž permanentne slúžia lekári. Ďalšou možnosťou sú výjazdy k deťom, ktoré prevádzkuje Záchranná a dopravná zdravotnícka služba.
Povinnosť návštevnej služby majú aj detskí lekári, je teda dobré vypýtať si pri niektorej z bežných návštev počas ordinačných hodín od obvodného lekára dieťaťa kontakt, na ktorom sa dá v prípade potreby vždy zastihnúť.
V prípade, že rodičia nevedia, ako postupovať, treba sa obrátiť na číslo lekárskej prvej pomoci 155 alebo nové tiesňové číslo 112.