Daň za psa bude na budúci rok na území mesta vyššia ako doterajší poplatok za psa. Sadzby daní si určuje každá mestská časť zvlášť a viaceré z nich pristúpili k zvýšeniu. Za psa budú najviac platiť obyvatelia Nového Mesta. Oproti pôvodnej sume 1000 korún ročne za psa chovaného v byte zaplatia psičkári 1500 korún. To isté platí pre psov chovaných v rodinnom dome. Dôchodcovia zaplatia 300 korún ročne namiesto doterajších 200 a za strážneho psa zaplatí majiteľ 2000 korún (doteraz 1000 ročne).
Pritom pôvodný návrh, ktorý je zverejnený aj na internetovej stránke Nového Mesta, hovorí o 1200 korunách za psa v byte, 900 v dome, 200 pre dôchodcu a 1500 za strážneho psa. "Na Slovensku sú mestá, kde je daň za psa ešte vyššia," povedal starosta Nového Mesta Richard Frimmel.
Za psa sa bude platiť viac aj v Starom Meste. Základná sadzba novej dane za psa je 1200 korún ročne, poplatok bol o tri stovky nižší. Šesťsto korún zaplatia psičkári, ktorých zviera absolvovalo test základnej poslušnosti. Daň pre dôchodcov zvýšili poslanci z pôvodných sto na 240 korún. "Platí sa za psa staršieho ako šesť mesiacov. Od dane je oslobodený jeden rok držiteľ, ktorý si psa zobral z útulku zvierat," povedala hovorkyňa staromestskej samosprávy Monika Voleková.
Daň rastie, výbeh chýba
Aj napriek tomu, že daň za psa bude vyššia, Staromešťania ešte stále nemôžu na území mestskej časti voľne vypustiť svojho psa. Aj keď starosta Peter Čiernik na žiadosť poslanca Kamila Procházku ešte na jeseň prisľúbil, že do konca roka vybuduje samospráva prvý výbeh pre psov, dodnes sa tak nestalo.
"Vhodné pozemky, ktoré sme vytypovali, nie sú vo vlastníctve mesta ani mestskej časti," vysvetlil novinárom Čiernik. Podľa jeho slov by však mal výbeh pre psov pribudnúť na budúci rok v priestore za budovou Právnickej fakulty UK na Gondovej ulici, ktorý psičkári využívajú aj dnes. O ďalších výbehoch ešte nie je rozhodnuté.
Ružinov vyrubil daň za psa podobne ako Staré Mesto - základná sadzba za psa v byte je 1200 korún ročne oproti doterajšej tisícke, v dome ostala výška na pôvodných 250 korún ročne. Dôchodcovia zaplatia o stovku viac ako doteraz - teda 300 korún ročne. Podnikatelia, ktorí sú majiteľmi psa, zaplatia 1500 korún ročne.
Podobné alebo o niečo nižšie sadzby možno očakávať aj v menších mestských častiach. Napríklad vo Vajnoroch v bytových domoch majiteľ psa zaplatí ročne 600 korún, dôchodca 240 a obyvateľ rodinného domu 180 korún.
Petržalka znevýhodní veľké a bojové plemená
V Petržalke ostáva daň aj v budúcom roku 1000 korún. Za druhého a každého ďalšieho psa je to už 1500 korún a zmena nastala v diferenciácii dane - dvojnásobok čiže 2000 korún budú platiť majitelia plemien veľkých psov (napríklad nemecký ovčiarsky pes, doga, doberman, írsky vlkodav, rotvajler, briard, boxer, kólia, malamut, čau-čau, retriever, čuvač, veľký bradáč, pudel kráľovský, barzoj, chrt veľký, mastif) a bojových psov (pitbul, argentínska doga, stafordšírsky teriér, brazílska fila, bulteriér, doberman, rodézsky ridgeback, rotvajler, stafordšírsky bulteriér).
Menšiu daň - 100 korún - budú platiť za psa v Petržalke v prípade, že nejde o veľké alebo bojové plemeno psa osamelí dôchodcovia s príjmom na hranici životného minima a majitelia žijúci v rodinných domoch. Päťsto korún za psa ročne zaplatia vlastníci, ktorí sú členmi organizácie zaoberajúcej sa chovom psov.
Daň sa netýka psov s výcvikom pre nevidomých a psov, ktorých majiteľ trpí vážnym zdravotným postihnutím. Mestská časť Petržalka získala za ročné poplatky za psa v tomto roku 2 milióny korún, za udržiavanie odpadových košov pre chovateľov psov zaplatila 3 milióny. (lin, mk, japa)