Medzi pripomienkami k územnému plánu mesta je aj požiadavka občianskej iniciatívy Šustekova. Obyvatelia tejto ulice a jej oklia žiadajú, aby sa na Šustekovej zachovalo zelené pásmo a bolo v územnom pláne definované ako verejná zeleň alebo park. Na petícii za túto požiadavku je 1050 podpisov. FOTO SME - PAVOL MAJER
Petržalskí poslanci včera schválili pripomienky mestskej časti k návrhu územnému plánu mesta. Viaceré pripomienky sa týkali nesprávne zakreslených ciest, lávok, zelene či existujúcich objektov. Komisia územného plánu, výstavby a dopravy odporučila, aby sa v územnom pláne citlivejšie pristupovalo k zeleni. K pripomienkam mestskej časti je zaradená aj požiadavka občianskej iniciatívy Šustekova. Obyvatelia tejto ulice žiadajú, aby sa na Šustekovej zachovalo zelené pásmo a bolo v územnom pláne definované ako verejná zeleň alebo park. Na petícii za túto požiadavku je 1050 podpisov. "Petržalka sa chystá na obrovské rozširovanie smerom na juh k Jarovciam a na západ od sídliska Kopčany, čím sa zasiahne hneď do niekoľkých dôležitých biokoridorov v Bratislave. Takisto sa chystá zahusťovanie výstavby v okolí Chorvátskeho ramena, čo v praxi znamená, že stromy, ktoré teraz skrášľujú túto časť Petržalky, majú nahradiť paneláky," povedal o zmenách, ktoré sa dotknú Petržalky, Martin Valentovič z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.
Stanovisko Petržalky obsahuje spolu 77 konkrétnych pripomienok, týkajúcich sa jednotlivých zón v katastri mestskej časti. Medzi ne patrí napríklad aj posilnenie zeleného pásma pri Chorvátskom ramene, rozšírenie plochy lesoparku pri Gwerkovej ulici, zmena časti Humenského námestia na územie na rekereáciu a šport, ako aj úprava umelého kopca pri ceste z Petržalky do Rusoviec na športový areál.
Petržalka tiež žiada, aby bola lokalita Veľkého Draždiaka v územnom pláne zakreslená podľa schválenej štúdie tejto zóny, ktorá ráta s dobudovaním okolia jazera na prírodné kúpalisko. Tiež v pripomienkach požadujú zväčšenie štrkových plôch v okolí jazera.
Čo sa týka dopravy, Petržalka je proti zavedeniu trolejbusovej dopravy v južnej časti územia a odporúča, aby Starý most po rekonštrukcii slúžil naďalej aj osobnej automobilovej doprave. V pripomienkach komisia životného prostredia myslela aj na výstavbou ohrozené športoviská Matador. Územie futbalového ihriska žiada mestská časť preklasifikovať z lokality určenej na občiansku vybavenosť na športovisko.
JANA PARKROVÁ