Nový ropovod z Bratislavy do rafinérie ÖMV v rakúskom Schwechate, má viesť cez Žitný ostrov, ktorý je zásobárňou pitnej vody.
S výstavbou nesúhlasia správcovia vodných zdrojov a ochranári. Tvrdia, že už veľmi malé množstvo ropnej látky by mohlo kontaminovať vodu na dlhé obdobie - liter ropy znehodnotí milión litrov vody. Ropovod chcú do roku 2006 postaviť olejárske spoločnosti Transpetrol a ÖMV. Pred rokom založili spoločnú firmu Bratislava - Schwechat Pipeline a podľa Transpetrolu už vybavujú stavebné povolenia.
"Na území Žitného ostrova bude potrubie uložené v chráničke, aby sa minimalizovalo riziko znečistenia spodných vôd," argumentujú zástupcovia Transpetrolu. Začiatkom augusta prebehlo na magistráte verejné prerokovanie dopadov na životné prostredie. "Transpetrol zapracoval do projektu pripomienky všetkých strán, ktorých sa dotýka," tvrdia olejári. Zároveň vzniká štúdia dopadov na životné prostredie a s výstavbou by sa malo začať po jej vydaní v roku 2005.
Trasa ropovodu sa má napojiť k jestvujúcemu potrubiu juhovýchodne od Slovnaftu. Má smerovať na západ, k okraju chráneného územia Panský diel.
Po prekročení Dunaja má pokračovať k rakúskym hraniciam. Pritom má ropovod ísť Chráneným krajinným územím Dunajské Luhy, križovať Dunaj a mohol by ohroziť vodné zdroje Rusovce - Ostrovné lúčky - Mokraď, Kalinkovo a Šamorín.
Podľa odporcov je tento fakt v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny a so zákonom o vodách. "Zámer výstavby ropovodu vytvára nebezpečný precedens," povedala hovorkyňa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Jana Štulajterová. "Ak vláda nezabezpečí naše právo zásobovať obyvateľov pitnou vodou, preberá zodpovednosť za zásobovanie."
K projektu sa vyjadrovalo viacero strán, medzi nimi aj mestská časť Podunajské Biskupice. Ako informovala Elena Borková z miestneho úradu, Biskupice s výstavbou ropovodu súhlasili s podmienkou, že sa zminimalizuje riziko havárie a spracuje sa plán, aby sa v prípade havárie zabránilo úniku ropy. Mala by sa tiež zmeniť trasa ropovodu tak, aby nekontaktoval chránené územia.
Transpetrol a ÖMV
Transpetrol sa zaoberá prepravou a skladovaním ropy, 49-percentný podiel akcií v nej má známa ruská spoločnosť Jukos, majoritným akcionárom je štát. ÖMV je rakúska ekonomická skupina, ktorá vlastní čerpacie stanice aj na Slovensku. Ekonomický prínos ropovodu je podľa Transpetrolu v tom, že sa zvýši objem prepravenej ropy cez Slovensko. Do výstavby majú olejári investovať podľa vlastných odhadov 35 miliónov eur. Ropovod má merať 60 kilometrov, z toho 10 kilometrov na území Slovenska, a ročne má prepraviť 3,4 milióna ton ropy.
Žitný ostrov a Biskupice
Územie Žitného ostrova je najväčšou zásobárňou pitnej vody v Európe, ktorá nepotrebuje úpravu. Tento rezervoár by mohol pri priemernej spotrebe 175 litrov na obyvateľa na deň zásobovať asi 11 miliónov ľudí.
V Podunajských Biskupiciach došlo v roku 1971 k nenávratnému znečisteniu vodného zdroja so všetkými studňami po úniku ropy zo Slovnaftu. Podľa vodárov dodnes nebol tento zdroj regenerovaný.