
Netreba ani veľa slov / na cestu / stačí do batôžka uzlík myšlienky / aby denne pripomínal / Božiu iskru / ktorú v sebe máš / nad srdcom ti drží stráž / jak Betlehemská hviezda nad maštaľkou / všade tíš / aj bez slov vieš / kam ísť. Verše MUDr. Dagmar Horňáčkovej-Daubnerovej a fotografia MUDr. Pavla Boreckéhos.
s názvom Orbis pictus 2001 si možno vyskúšať na výstave, ktorá v Národnom osvetovom centre na Námestí SNP potrvá do nedele.
Povolaním ste lekári, ako ste sa dostali k umeniu?
P. B.: „Mojím pôvodným zameraním bola fotografia, je to moje hoby už od piatich rokov, doktorom som sa stal až potom.“
D. H.-D.: „S poéziou som prišla do styku už v útlom veku, ešte predtým, ako som sa rozhodla pre štúdium medicíny. S dozrievaním, samozrejme, prišla aj snaha vyjadriť sa.“
Čo má lekárska veda spoločné s umením?
P. B.: „Spoločným objektom je človek a jeho medziľudské vzťahy.“
D. H.-D.: „Záujem o človeka. Môže mať buď meditatívny charakter odzrkadľujúci sa v poetických reflexiách alebo praktický.“
Čo vás inšpirovalo k vytvoreniu spoločného svedectva?
P. B.: „Fotografie vyjadrujú moje zážitky a postrehy z ciest. Fotografujem motív, tak ako ho vidím, za chodu, mapujúc ho najprv pre seba, aby som odhalil pointu. Je jedno, o aký objekt ide, keď ma prinúti zastaviť sa, hľadám v ňom vnútorné súvislosti.“
D. H.-D.: „Básne vznikli na základe fotografií.“
Každá choroba má aj psychické príčiny, ktoré sa liekmi vyliečiť nedajú. Môže pomôcť umenie?
P. B.: „Nájsť pokoj v ľudskej duši je veľmi ťažké, lebo každý z nás je otrokom svojej povahy. Psychika je spúšťačom mnohých ochorení, ktoré sa dajú vyliečiť – ak človek chce, nájde cestu k sebe samému. Ľudia chcú často byť niekým iným, ako v skutočnosti sú, to je konflikt osobnosti a faktu. Obraz, slovo, hudba a umenie vôbec dokážu paralyzovať neduhy a sú veľmi účinnou terapiou. Je to aj moja cesta. Lieky sú predsa len cudzorodé látky a okrem pozitívnych účinkov sa ešte stále nevedia presne špecifikovať neočakávané a biologicky nepoznané účinky, ktoré môžu nežiaduco pôsobiť aj na psychiku človeka.“
D. H.-D.: „Venujem sa homeopatickej terapii, ktorá je terapiou komplexnou a zahŕňa priamo aj duševné zharmonizovanie. Pacienta chápe celistvejšie, prihliada aj na psychické problémy, ktoré sú obvykle bázou vzniku problémov na telesnej úrovni. Každý lekár by však mal pacientovi poskytnúť určitú dávku psychoterapie, napríklad ponechaním dostatočného priestoru na vyrozprávanie problémov. Doktor má pomôcť pacientovi zorientovať sa v sebe a nájsť cestu z problémov.“
ZUZANA DINKOVÁ