Tento štvorpodlažný nárožný dom nesie v sebe prvky kubistickej architektúry. Pamätná tabuľa z bieleho mramoru spolu s bustou mladej ženy oznamuje, že v dome bývala mladá partizánka Viola Valachová, ktorá počas Slovenského národného povstania položila život v boji proti fašistom v Turčianskom Ďure. Tabuľu odhalili v roku 1964 pri príležitosti dvadsiateho výročia smrti hrdinky.
Nenápadná Tobrucká ulica sa ukrýva pred hlukom áut a dopravy. Kedysi na nej sídlila známa fabrika na koče a konské postroje. V súčasnosti sa nej nachádza moderný hotel, obľúbená pizzeria či hlavná budova Univerzity Komenského. MARÍNA DOBOŠOVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Hlavná budova Univerzity Komenského je postavená na mieste zbúraných obytných domov, potravinárskeho daňového úradu a hostinca. Pôvodným vlastníkom pozemku bol Ján Pálffy. V roku 1918 štát pozemok skonfiškoval. V tejto budove sídli rektorát Univerzity Komenského, Právnická fakulta UK a časť Filozofickej fakulty UK. Nachádza sa v nej tiež aula, kde sa konajú promócie absolventov väčšiny fakúlt univerzity a slávnostné zasadnutia univerzitnej akademickej obce. Budova slúži univerzite od roku 1937.
Od jari funguje v Bratislave nová pizzeria. Pizza Mizza ponúka najväčšiu pizzu v meste. Talianske pochúťky s priemerom 33 a 50 centimetrov sem každý deň lákajú množstvo ľudí. Najlepšie je zarezervovať si stôl vopred, lebo v podniku majú často obsadené. Pizza je pripravovaná v kamennej peci a z päťdesiatcentimetrovej porcie sa môžu najesť aj tri osoby. V ponuke sú taktiež cestoviny, šaláty či polievky. Pizza Mizza zaberá tri podlažia, malú terasu. Na monitoroch neustále beží hudobná stanica VH 1 a na stenách zaujmú moderné obrazy.
Jednou z bratislavských tovární, ktorej výrobky boli koncom 19. storočia známe v okolitých krajinách, bola fabrika Antona Marschalla na koče a konské postroje, ktorá sa kedysi nachádzala práve tu. V továrni vraj pracovali vysokokvalifikovaní odborníci všetkých remesiel, ktoré boli potrebné na úplné vyhotovenie koča. Pritom sa používali najmodernejšie výrobné stroje, medzi nimi i Westov patent na výrobu obručí kolies, ktoré boli nepredstižné svojou kvalitou. Anton Marschall je pochovaný na Ondrejskom cintoríne.
Reprezentačnú modernú budovu postavili v roku 1930 podľa projektu F. Kupku ako obchodný burzový palác. Päťposchodová budova má výraznú sklenenú polkruhovú aulu. Jej priestory sa v súčasnosti využívajú pre účely Univerzity Komenského.