Na Dlhých dieloch, kde je už teraz problém s parkovaním a s hromadnou i osobnou dopravou, sa pokračuje vo výstavbe bytov. Ako povedal vedúci oddelenia výstavby miestneho úradu Karlova Ves Peter Štetina, v územnom pláne sa hovorí o malopodlažnej bytovej výstavbe na území medzi Dlhými dielmi a Devínskou cestou. "V súčasnosti sú tu záhradky na súkromných pozemkoch. Nemožno hovoriť o zahusťovaní výstavby, v územnom pláne je to charakterizované ako rozvojové územie," povedal Štetina. Okrem toho sa však dokončuje výstavba bytových domov priamo na Dlhých dieloch.
S pribúdajúcimi domami bude pribúdať áut aj cestujúcich v hromadnej doprave, ktorá je najmä v zime problematická - kĺbové autobusy majú problém vyjsť do kopca. Ako priznal Štetina, súčasná doprava na Dlhé diely nestačí. O dva roky by však mali na Dlhé diely začať jazdiť duobusy - trolejbusy, ktoré sú schopné ísť aj bez trolejí na dieselové napájanie. Duobusy by mali byť českej výroby a jeden stojí okolo15 miliónov korún.
Dôležitá pre hromadnú dopravu je aj zmena svetelnej signalizácie na Karloveskej ulici, ktorá má preferovať električkovú dopravu. "Dve križovatky sú už hotové, chystáme sa na križovatku pri Riviére," povedala Eva Chudinová, hovorkyňa magistrátu, ktorý ako správca komunikácie zabezpečuje úpravu križovatiek.
Nedostatok parkovacích miest na sídlisku vedie k tomu, že vodiči parkujú na trávnatých plochách a chodníkoch. "Nie je to problém len Dlhých dielov," povedal Štetina. "Garáže sú postavené, ale ľudia si ich nekupujú, lebo sú drahé." Navyše sídlisko je takmer denne paralyzované zápchami v rannej a popoludňajšej špičke. Príčinou je podľa Štetinu najmä fakt, že všetky cesty z Dlhých dielov napokon ústia na hlavnú Karloveskú ulicu, kde sa zbiehajú aj autá z Dúbravky a zvyšku Karlovej Vsi. "Očakávame, že sa situácia zlepší po dokončení južného obchvatu mesta - diaľničného úseku D2 Lamačská cesta - Staré grunty a tunelu Sitina, ktoré budú využívať Dúbravčania.
Ako vznikli Dlhé diely
V minulosti bola na mieste dnešného sídliska Dlhé diely osada s rozptýlenými domami a chatkami. Prevládali vinohrady a ovocné záhrady. V 80. rokoch sa začala projektová príprava a výstavba sídliska. Koncom 90. rokov sa bytová výstavba ukončila a začal sa prejavovať nedostatok občianskej vybavenosti. V posledných rokoch sa výstavba opäť rozbehla. Nejde však o uniformné paneláky, ale relatívne atraktívne objekty, ktoré počítajú aj s priestormi pre služby.