Minulý týždeň sa vyostrila situácia okolo prijatia zvýšenej dane z nehnuteľností. Lamač dokonca pohrozil, že ak sa návrh mesta prijme v pôvodnom znení, urobí referendum o odtrhnutí od mesta. Napokon návrh o dani mesto v pondelok presadilo, ale za cenu kompromisov. Lamač bol preradený z prostredného sadzobného pásma do pásma s najnižšou sadzbou. Aj niektoré ďalšie sadzby boli znížené.
Ak by Lamač bol preradený do kategórie malých mestských častí, znamenalo by to pre jeho obyvateľov úľavu 10 percent oproti súčasnému návrhu. Teda napríklad v prípade bytu s plochou 65 metrov štvorcových by občan zaplatil daň nie 650 Sk, ale iba 595 Sk. To je 55 korún rozdiel. Naozaj je 55 korún za ROK taký veľký rozdiel pre sociálne slabšie vrstvy? Veď to je 5 korún na mesiac. Je toto naozaj dôvod na odtrhnutie Lamača od Bratislavy? Ak áno, som zvedavý, koľko si DPB zapýta napríklad za zachovanie linky čislo 63 do mimomestskej obce.
Linka 63 bola, mimochodom, za posledné roky zredukovaná asi na polovicu pri neustálom zvyšovaní cestovného. Prečo má Bratislava stále v dopravnom podniku monopolné postavenie? V Európe je rad miest, kde mestská doprava nemá monopol, a miest, kde lístok na dopravu v meste platí aj na vlakovú (prípadne aj riečnu) dopravu v rámci mesta.
Osamostatniť sa nemôžu. Ak mestské časti urbanisticky splynuli, zo zákona (o obecnom zriadení) nie je možné odčlenenie mestskej časti.
Typické slovenské. Jedno malé mestečko Bratislava možno s pol miliónom obyvateľov je rozdelené na sedemnásť mestských častí. Každá má desiatky poslancov obecného zastupiteľstva, samozrejme, máme ešte mestské zastupiteľstvo, primátora, ďalej VÚC, samozrejme, tiež s poslancami VÚC. Mestá, ktoré počítajú obyvateľov na milióny, pritom zvládnu svoju samosprávu so zlomkami volených funkcií. Stačí im jeden volený starosta, nie 18 a, samozrejme, nie sú rozdrobené na 17 častí, ktorých obyvatelia ani netušia, kde sú hranice.
Aj prv centrálne orgány určovali, čo majú tí dole robiť. Prečo sa to nenechá na samostatné mestské časti, ktoré majú svoje volené zastupiteľstvo (a hospodária zo svojich peňazí), aby si sami určovali výšku daní? A prečo im to chce niekto nariaďovať zhora?
(Vaše postrehy a názory čakáme na e-mailovej adrese - bratislava@sme.sk. Diskutujte na www.bratislava.sk)