Na Medzinárodnom stretnutí zberateľov nerastov a skamenelín sa v sobotu stretli vystavovatelia, milovníci minerálov či záujemcovia, ktorí už vyberali originálne vianočné darčeky.
FOTO SME - PAVOL MAJER
V priestoroch Slovenského národného múzea sa v sobotu uskutočnilo tradičné, každoročné Medzinárodné stretnutie zberateľov nerastov a skamenelín.
Viac ako sedemdesiat vystavovateľov ponúkalo návštevníkom šperky, brúsené kamene či iné nerasty. Podľa hlavného organizátora Miloša Gregora je pred Vianocami najväčší záujem práve o šperky.
"Sú tu aj niektoré kusy, ktoré Bratislavčania môžu chytiť do ruky ako raritu. Vystavovateľ z Čiech priniesol napríklad morganit vybrúsený do formy zrezanej gule. A to je dosť veľká vzácnosť, morganit je odolný minerál a vybrúsiť ho do takého tvaru, aby zachytil svoju farbu, je komplikované," hovorí Gregor.
Raritami na burze boli hlavne slovenské minerály. Na svete sú len dve lokality, kde vzniká libetenit. Sekundárny minerál medi sa okrem Uralu nachádza práve na Slovenku - v Ľubietovej. Jeho povolenú veľkosť obmedzuje dokonca nariadenie ministerstva životného prostredia.
Podľa Gregora sa medzi bežnými návštevníkmi vždy nájdu ľudia, ktorí hľadajú iba jediný druh. Tým si potom doplnia zbierku. "Každý minerál je vzácny, každý má iný tvar. Niekto považuje za vzácne ametystové geódy, ktoré tu stoja dvadsaťtisíc, iný zas mikroskopickú, niekoľkomilimetrovú vzorku."
Pre vystavovateľa Daniela Ozdína sú minerály prácou aj koníčkom. "Je rozdiel mať baryt z Banskej Štiavnice alebo z menšej lokality, akou je Kremnica. Lokalita je totiž pri stanovení ceny určujúca. Niekedy si na burze pripadám skôr ako poradca. Rozdiel medzi zbieraním známok a minerálov je v tom, že každá vzorka je úplne odlišná. Môžete mať dvesto barytov, a pritom každý z nich je iný. Ja túžim po antimonite z Číny, ktorý som naposledy videl na výstave v Mníchove. Jeho cena ani nebola uvedená, ale pohybuje sa vo výške niekoľkých stotisícov korún," sníva Ozdín.
Ceny minerálov sú v súčasnosti dosť vysoké. "Je to svetový trend. Pred pár rokmi minerály neboli až také oceňované. Ale keď začalo prichádzať veľa kupujúcich, hlavne z Rakúska a Nemecka, ceny sa umelo vyhnali nahor," dodáva Gregor.
MARÍNA DOBOŠOVÁ