Stať sa sprievodcom v Bratislave podľa doterajších pravidiel nebolo jednoduché - bolo treba absolvovať náročný kurz a prejsť skúškami. Povolenie sa obnovovalo každých päť rokov. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
valo ústavné právo na slobodnú voľbu povolania. "Magistrát bude ďalej rokovať s ministerstvom hospodárstva o takej legislatíve, ktorú pripúšťajú smernice EÚ," hovorí materiál, ktorý schvaľovali mestskí poslanci. Zrejme to znamená novelu zákonov č. 281/2001 a 455/1991, ktoré v súčasnosti upravujú prácu turistických sprievodcov.
"Platná legislatíva stavia na rovnakú úroveň celoslovenské kurzy sprievodcov so špecializovanými," povedala námestníčka Bratislavského kultúrneho a informačného strediska Alexandra Bučková. "Pritom celoslovenský kurz sa venuje Bratislave v rozsahu dvoch hodín a špecializovaný, ktorý vedieme my, v rozsahu 220 hodín." Tento problém by sa mal legislatívne čo najskôr vyriešiť, tvrdí Bučková. Podľa nej sa práca strediska napriek legislatívnej diere nezmenila, od októbra prebieha ďalší ročník sprievodcovského kurzu.
Terajšie znenie zákona č. 281/2001 hovorí, že na území Bratislavy môže vykonávať sprievodcovskú činnosť len absolvent akreditovaného kurzu. Nie je určené, či má ísť o celoslovenský kurz, alebo kurz so zameraním na Bratislavu. Nariadenie mesta z roku 1991, naopak, tvrdilo, že sprievodcom v Bratislave môže byť len držiteľ preukazu vydaného magistrátom.
Podmienkou získania preukazu je absolvovanie kurzu Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. Kurz trvá od októbra do marca a stojí 5700 korún. Končí sa skúškou, kde sa vyžaduje znalosť dejín a súčasnosti Bratislavy a jej pamiatok, dejín umenia a prehľad o dejinách Slovenska. Preukaz platí na päť rokov, jeho platnosť sa predĺži po úspešnom absolvovaní overovacích skúšok. Akreditovaný sprievodca má aj oficiálny odznak.
Čo sa chystá v cestovnom ruchu
Zastupiteľstvo schválilo aj koncepciu cestovného ruchu na nasledujúce dva roky. Okrem analýzy východísk a úloh sa v materiáli píše o "zjednotení oddelenia cestovného ruchu magistrátu a Bratislavského kultúrneho a informačného strediska do jedného subjektu s názvom Tourist board" (Výbor pre turistiku). Mesto by chcelo začať spoluprácu so združeniami podnikateľov v cestovnom ruchu. Do zlepšenia svojho turistického imidžu sa chystá investovať 4 milióny korún v roku 2005 a 6,5 milióna korún v roku 2006.