Miesto stretnutí priateľov a zaľúbencov, honosný Prezidentský palác, fontána s holubicami mieru a podchod s najväčším počtom schodíšť v Bratislave. Na dnešnom Hodžovom námestí bol pritom až do 18. storočia iba trh s drevom a drevným uhlím obkolesený ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pri vchode do záhrady Prezidentského paláca zo Štefánikovej ulice je nápis: "V nedeľu 25. augusta 1878 v záhrade Grassalkovichovho paláca po prvýkrát u nás zažiarilo svetlo, ktoré sa neskôr rozšírilo za okná domov a fabrík, ale aj do ulíc a parkov našich miest... a bolo svetlo." Ktovie, či pritom mysleli na to, ako ideu elektriny zdokonalí bývalý slovenský prezident - počas jeho vlády bol palác v predvianočnom čase známy bohatou svetelnou výzdobou.
Miesto stretnutí priateľov a zaľúbencov, honosný Prezidentský palác, fontána s holubicami mieru a podchod s najväčším počtom schodíšť v Bratislave. Na dnešnom Hodžovom námestí bol pritom až do 18. storočia iba trh s drevom a drevným uhlím obkolesený vinicami. Neskôr miesto nazvali Grassalkovichovým námestím podľa grófa Grassalkovicha, ktorý tu dal v roku 1760 postaviť rokokový letný palác s veľkou záhradou. V tomto paláci dnes sídli prezident. Je to takmer jediná zachovaná budova na námestí, väčšina domov sa zbúrala koncom 70-tych rokov 20. storočia, keď sa staval podchod. V posledných desaťročiach pribudli na námestí viaceré moderné budovy - hotel Fórum a Tatracentrum, vo výstavbe je polyfunkčný objekt pri bývalej budove divadla Astorka. Hodžovo námestie bolo v minulosti známe ako Mierové, a tak ho mnohí aj dnes volajú "mierko". ELA NAHÁLKOVÁ
Na tomto mieste bol kedysi malý kniežací dom - sídlo správy majetkov kniežaťa Grassalkovicha, ktorý bol spojený s Prezidentským palácom presklenou chodbou. V roku 1945 bol zničený a na jeho mieste stál istý čas poľný cintorín pre padlých sovietskych vojakov. Na fotografii v popredí je pomník tohto cintorína.
Zemeguľa obletovaná holubicami bola motívom Fontány mieru, ktorá stojí v strede Hodžovho námestia. Tu sa fotia turisti, v lete sa v nej máčajú Bratislavčania a po celý rok sa tu stretávajú najrôznejší ľudia. Fontána na "mierku" je väčšinou prvé miesto, ktoré cudzinci a Mimobratislavčania v Bratislave poznajú.