
Predstaničné námestie má dostať novú tvár. Má ho ozvláštniť dokonca aj orientačná veža. FOTO SME - PAVOL MAJER
Železnice SR v spolupráci s magistrátom hlavného mesta spracovali výhľadové plány a zdá sa, že sa už našiel aj investor.
Konateľ spoločnosti I. P. R. Slovakia, s. r. o., Igor Ballo povedal: „Naša spoločnosť má vzťah k tejto lokalite, máme tu sídlo. Venujeme sa inžiniersko-investorskej a stavebnej činnosti. Aj v Bratislave sme už postavili a zrekonštruovali niekoľko stavieb. To bol dôvod, ktorý po rokovaniach so železnicami a magistrátom vyústil do spolupráce. Získali sme v tomto priestore pozemok do dlhodobého, 50-ročného prenájmu a nájomné sme mestu zaplatili na tri roky vopred,“ dodal.
Mestské zastupiteľstvo zaviazalo nájomcu pozemku, aby na vlastné náklady zaobstaral dokumentáciu na urbanistické riešenie predstaničného priestoru formou súťaže. Spoločnosť I. P. R. Slovakia, s. r. o., ju vyhlásila v júni tohto roku.
„Účelom súťaže bolo navrhnúť takú urbanisticko-architektonickú koncepciu, ktorá by vstupný priestor do hlavného mesta zatraktívnila a zároveň rešpektovala aj kultúrne a prírodné hodnoty mesta,“ povedal Ing. Ballo. Dodal, že urbanisticko- -architektonická koncepcia mala navrhnúť aj dopravnú obsluhu predstaničného priestoru a pritom zohľadniť aj zámery nosného systému MHD a severnej tangenty. Vypracovaná mala byť tak, aby počítala so súčasnou i navrhovanou nadzemnou a podzemnou zástavbou. Do podmienok súťaže zapracovali aj požiadavky magistrátu, Starého Mesta a Železníc SR.
„Ide o veľmi náročný projekt. Svedčí o tom aj fakt, že hoci si súťažné podmienky vyzdvihlo 49 architektov a kolektívov, do stanoveného termínu návrhy riešenia doručila len necelá polovica z nich,“ povedala riaditeľka spoločnosti I. P. R. Elena Príhodová.
Všetky včas doručené návrhy začiatkom novembra posúdila 17-členná porota. Tvorili ju zástupcovia magistrátu, Starého Mesta, železníc, Slovenskej komory architektov a expertov na statiku, dopravu a ochranu pamiatok i nezávislí zahraniční odborníci z Česka, zo Švajčiarska, z Nemecka a dokonca i z USA.
Víťazný návrh spojený s odmenou 300 000 korún bol údajne o polovicu lepší ako ostatné, preto sa porota rozhodla 2. cenu neudeliť. Súčasťou projektu je aj výškový objekt – veža, ktorá by mala slúžiť aj ako orientačný bod. Tretie miesto získali tri návrhy, každý s odmenou 130 000 korún, 60 000 korún získali ďalšie štyri návrhy. Súťaž bola anonymná, projekty označené len heslom.
„Výsledky súťaže vyhlásime 15. januára na vernisáži v Národnom osvetovom centre, vystavené budú všetky súťažné návrhy,“ povedala Ing. Príhodová. Výstava potrvá do 15. februára. „Sprístupnením výstavy pre odbornú i laickú verejnosť chceme poskytnúť priestor na verejnú diskusiu. Od nej, ale najmä od analýz v odborných kruhoch odvodíme ďalší postup,“ povedal Igor Ballo.
Autor: JANA MARTINKOVÁ jana.martinkova@gpp.sk