Robert Fulghum včera svojimi príbehmi zabával gymnazistov na Gymnáziu C. S. Lewisa. Na besedu nadväzovala neformálna autogramiáda.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Americký spisovateľ Robert Fulghum sa včera stretol s bratislavskými gymnazistami. Beseda s ním bola na petržalskom Gymnáziu C. S. Lewisa. Fulghum sa najprv prešiel pomaly tesne popred rady divákov a pozorne si prezrel tváre študentov. "Viem, že vy ste sa prišli pozrieť na mňa, ale najprv si chcem pozrieť ja vás. Chcem vedieť, ako vyzerajú stredoškoláci na Slovensku. A musím vám povedať, že celkom normálne," začal Fulghum, ktorý bol na besede aj so svojou 15-ročnou vnučkou. "Tak a teraz už oficiálne," ukončil úspešne svoje entrée. Gymnazisti ho odmenili smiechom a potleskom. Ako povedal Juraj Kušnierik z Artfóra, ktoré akciu zorganizovalo, Fulghum je jeden z najpredávanejších spisovateľov v súčasnosti, ale čo je špecifické, že jeho knihy sa nepredávajú nikde tak dobre ako v Čechách a na Slovensku. Jeho posledná kniha Třetí přání nevyšla zatiaľ ani v spisovateľovom rodnom jazyku - angličtine - ale len v češtine.
Na otázku, ako začal s písaním kníh, Fulghum odpovedal, že ho vyprovokovali jeho študenti, keď učil na strednej škole výtvarné umenie. "Stále tvrdili, že svet je veľmi komplikovaný a zložitý a že sa v ňom nevyznajú." Toto bol podnet pre knihu Všetko, čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučil v materskej škole. Jednou z jej zásad je aj pravidlo, že keď idete von do sveta, je dobré sa s niekým držať za ruku a ostať pohromade a tiež naučiť sa zdieľať s ostatnými city, zem, život - tak ako deti medzi sebou pri hre zdieľajú jednu loptu.
Fulghum si zaspomínal aj na jedného zo svojich študentov, ktorým bol Bill Gates. "Ešte ako stredoškolák mal takú bláznivú ideu, že každý človek na svete bude mať počítač. A učiteľ mu povedal, že to nebude nikdy," zasmial sa Fulghum. Na otázku, ktorí zo študentov majú doma počítač, sa zdvihli snáď všetky ruky.
"Začal som písať a vymýšľať si príbehy ako malý chlapec. Nemal som súrodencov a moja mama bola silne nábožensky založená. Rozprávala mi len biblické príbehy. A tak som si vymýšľal ďalšie a rozprával ich spolužiakom. A tí ich doma rozprávali rodičom. Vtedy som nevedel, že biblické príbehy môže vymýšľať len Boh," zaspomínal si Fulghum na svoje prvé príbehy.
Robert Fulghum (1937) sa narodil v americkom Texase. Ako spisovateľ sa preslávil svojou debutovou knižkou - Všetko, čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučil v materskej škole, napísal šesť kníh, z ktorých sa stali bestsellery - napríklad Ach, jo či Možná, možná ne. Žije striedavo v Seattli, Washingtone a na gréckom ostrove Kréta.