ach naraz.
Na rozdiel od Prahy, ktorá má 57 mestských častí a rovnú daň, bratislavská samospráva sa rozhodla sadzobník odstupňovať na tri pásma. V prvom pásme sú okrajové mestské časti, v druhom sídliskové a zvlášť je Staré Mesto. Niektoré mestské časti neboli spokojné so zaradením do pásma - Lamač dosiahol preradenie medzi okrajové mestské časti.
Protesty sa ozývali aj od majiteľov nehnuteľností v Starom Meste, ktoré je v samostatnom, najdrahšom pásme. Podľa nich argument, že nehnuteľnosti v Starom Meste sú najlukratívnejšie, napriek cenám už dávno neobstojí. Rozčarovanie vládne aj medzi občianskymi združeniami, ktoré boli doteraz oslobodené od platenia dane. Všeobecne záväzné nariadenie vstúpi do platnosti 15. deň od schválenia zastupiteľstvom a vyvesenia. Dá sa očakávať, že niektoré skupiny ešte využijú 15-dňovú lehotu na pripomienkovanie.
Nemení sa podstatná vec - majetkové priznania treba podať do 28. februára a daň budú aj na budúci rok vyberať mestské časti. Rozdiel medzi tým, čo vybrali v tomto roku, a tým, čo vyberú na budúci rok, poukážu mestu. Z týchto peňazí chce mesto čiastočne nahradiť 3,2-miliardovú medzeru v rozpočte, ktorá vznikne odňatím dotácií zo štátneho rozpočtu.
"Mesto nemá istotu, či bude výnos z dane 100-percentný. Peniaze budú totiž prichádzať postupne počas celého roka," povedala riaditeľka sekcie ekonomického rozvoja magistrátu Alena Crhová.
Daň z nehnuteľností zahŕňa daň z pozemkov, zo stavieb, z bytov a z nebytových priestorov. Oproti pôvodnému návrhu mesta sa kompromisné nariadenie líši v niektorých bodoch. Koeficient dane z pozemkov typu orná pôda, vinice, lesné pozemky či rybníky sa znížil z navrhovaných 0,5 na 0,3 - tento ústupok si vydobyl klub SMK.
Aj daň zo stavieb na podnikateľský účel sa oproti návrhu mesta výrazne znížila, čo presadil klub SDKÚ. Stavby alebo časti stavieb, ktoré sa využívajú na cirkevné obrady, budú mať 50-percentnú úľavu z dane. Napokon bol vypustený bod, podľa ktorého sa 50-percentná zľava z dane pre dôchodcu a postihnutého poskytne len vtedy, ak je vlastníkom celej nehnuteľnosti.
Daň zo stavieb
Ročná sadzba v Lamači, Záhorskej Bystrici, vo Vajnoroch, v Čunove, Jarovciach, Rusovciach a Devíne (za každý začatý m2)
za stavbu na bývanie 9 Sk
za chatu 27 Sk
za garáž 36 Sk
za stavby na podnikateľskú a zárobkovú činnosť 112 Sk
- v Novom Meste, Ružinove, Petržalke, Karlovej Vsi, Dúbravke, Devínskej Novej Vsi, Rači, Podunajských Biskupiciach a vo Vrakuni (za každý začatý m2)
za stavbu na bývanie 10 Sk
za chatu 30 Sk
za garáž 40 Sk
za stavby na podnikateľskú a zárobkovú činnosť 161 Sk
- v Starom Meste (za každý začatý m2)
za stavbu na bývanie 12 Sk
za chatu 36 Sk
za garáž 48 Sk
za stavby na podnikateľskú a zárobkovú činnosť 250 Sk
Daň z bytov a nebytových priestorov
Ročná sadzba v Lamači, Záhorskej Bystrici, vo Vajnoroch, v Čunove, Jarovciach, Rusovciach a Devíne
(za každý začatý štvorcový meter)
za byt 9 Sk
za nebytový priestor 18 Sk
Ročná sadzba v Novom Meste, Ružinove, Petržalke, Karlovej Vsi, Dúbravke, Devínskej Novej Vsi, Rači, Podunajských Biskupiciach a vo Vrakuni
(za každý začatý štvorcový meter)
za byt 10 Sk
za nebytový priestor 20 Sk
Ročná sadzba v Starom Meste
(za každý začatý štvorcový meter)
za byt 12 Sk
za nebytový priestor 24 Sk
Daň z pozemkov
Základ dane získame po vynásobení výmery a hodnoty pozemku za meter štvorcový.
Ročná sadzba za poľnohospodársky pozemok
(Pozemky typu orná pôda, vinica, trávnik, hospodársky les, rybník a hospodársky využívaná vodná plocha)
0,3 % zo základu dane
Ročná sadzba za záhradu, stavebný a zastavaný pozemok
v Lamači, Záhorskej Bystrici, vo Vajnoroch, v Čunove, Jarovciach, Rusovciach a Devíne 0,9 % zo základu dane
v Novom Meste, Ružinove, Petržalke, Karlovej Vsi, Dúbravke, Devínskej Novej Vsi, Rači, Podunajských Biskupiciach a vo Vrakuni 1 % zo základu dane
v Starom Meste 1,2 % zo základu dane