V októbri tohto roku členovia Mládeže SČK z Územného spolku SČK Bratislava II. aj na výstave v Inchebe ponúkali publikácie o prvej pomoci. Záujemcom o prvú pomoc ukázali príklady resuscitácie na modeli a merali i krvný tlak zadarmo. Stalo sa však, že oživovali a neskôr aj stabilizovali zdravotný stav mladého muža, ktorý prišiel ako zdravotne postihnutý, dostal záchvat a zamdlel pri prehliadke výstavy. Na snímke sú mladí záchrancovia - sestry Ema a Majka Benkové a Radoslav Vengrín. FOTO - ARCHÍV SČK
Bratislavčania majú záujem pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú. Svedčí o tom čoraz viac dobrovoľníkov, ktorí sa hlásia do Slovenského červeného kríža a do UNICEF. Okrem bežných dobrovoľníckych prác sa totiž dostanú aj k ľuďom, medzi ktorými môžu šíriť osvetu alebo pomáhať pri zaujímavých finančných zbierkach.
V Slovenskom červenom kríži majú aj fiktívnu škôlkárku
V štruktúre Slovenského červeného kríža má svoje miesto aj sekcia Mládež SČK. V minulom roku mala 3200 členov vo veku od päť do dvadsaťpäť rokov.
Mládež ŠCK organizuje niekoľko celoslovenských projektov a kampaní. Projekt Evička a deti v sebe zahŕňa prácu s deťmi v materských školách, ich výchovu k zdravému životnému štýlu, k starostlivosti o svoje zdravie a základy prvej pomoci. Dobrovoľník príde do škôlky a prostredníctvom príbehov o fiktívnej škôlkárke Evičke, ktorej sa vždy prihodí niečo iné, rieši s malými deťmi "naliehavé" problémy.
Adept najskôr prejde školením, ktoré je zamerané na tento projekt. Jeho súčasťou sú aj základy predškolskej pedagogiky, predškolskej psychológie a jeden deň strávený v škôlke.
Ďalšou z možností ako šíriť osvetu v rámci Slovenského červeného kríža je akcia Prevencia HIV/AIDS pre žiakov základných a stredných škôl. Aj tu je potrebné zúčastniť sa kurzu, kde mladí získajú základné informácie o nebezpečnej chorobe, o tom, ako sa pred ňou chrániť. Nové poznatky potom ďalej šíria v školách.
Spomínané školenia však adept musí absolvovať len vtedy, ak sa chce zapojiť do niektorého z projektov. Pokiaľ chce niekto pomáhať napríklad v domove pre týrané ženy alebo sa zapojiť do projektu vývarovne pre sociálne odkázaných, kurzov sa zúčastniť nemusí.
"Medzi našou mládežou sme zisťovali, prečo sa hlásia práve k nám. Väčšina z nich sa vyjadrila, že cíti potrebu niekomu pomáhať. Starým ľuďom, deťom či sociálne odkázaným," myslí si špecialistka pre programy mládeže Martina Kránerová.
Mladí dobrovoľníci sa môžu dostať aj do zahraničia, a to prostredníctvom letných táborov, ktoré organizuje švajčiarsky, nemecký alebo rakúsky červený kríž.
"Robíme aj kampane, pri ktorých sa nám tak isto hodí pomoc od mladých nadšencov. Blíži sa prvý december - Svetový deň boja proti AIDS. Pri tej príležitosti organizujeme sviečkový pochod, ktorého cieľom je pripomenúť si pamiatku obetí vírusu," pripomína Martina Kránerová. Dobrovoľníkov zo Slovenského červeného kríža tiež môžete vidieť ako figurantov pri súťažiach. "Na strednej škole som sa pravidelne zúčastňovala súťaží. Ich súčasťou bol vždy písomný test a niekoľko stanovísk, kde sme s tímom museli riešiť rôzne zranenia. Figuranti vyzerali niekedy skutočne hrozivo, striekala z nich umelá krv na všetky strany, syčali a chrčali a ležali akože v bezvedomí. Nikdy sme síce nevyhrali, ale vždy sme sa výborne zabavili a poučili," spomína vysokoškoláčka Alena.
V UNICEF pomáhajú aj deťom z Afriky
UNICEF funguje na Slovensku už viac ako desať rokov. V tejto organizácii majú svoj priestor aj mladí ľudia, ktorí túžia pomáhať deťom z celého sveta.
Pomocníci z radov mladých ľudí robia v kancelárii jednoduchšie kancelárske práce, ktoré pracovníkom pomáhajú zrýchliť našu každodennú robotu. Ďalší sa zúčastňujú na jednotlivých finančných zbierkach, kam patrí aj verejnosti známy predaj vianočných pohľadníc či kampane Kvapka vody pre Etiópiu a Ceruzka pre Sudán. "Máme aj skupinu vyškolených dobrovoľníkov, ktorí sú aktívni pri informovaní o právach dieťaťa, v spolupráci so základnými a strednými školami na celom Slovensku. V rámci projektu Škola priateľská k deťom vedú workshopy, prezentácie a diskutujú na témy ako detská práca, deti vojaci, domáce násilie, chudoba, vzdelávanie dievčat alebo diskriminácia. My ponúkame možnoť vyskúšať si, aké je to byť dobrovoľníkom v našej krajine a zároveň ponúkame druh spojenia s deťmi z celého sveta," približu-je koordinátorka dobrovoľníkov UNICEF Lenka Škorpilová.
"Študentov k nám privádza výsostne osobná motivácia, ktorú sa niekedy ani nedozvieme. Ale vo väčšine prípadov je to kvôli ich snahe a vôli pomôcť deťom, ktoré sa nachádzajú v oveľa horšej situácii ako oni. Motivácia je tiež založená aj na informáciách, ktoré sa týkajú medzinárodných kríz, získaní ďalších skúseností a túžbe byť v kolektíve podobne naladených vrstovníkov," myslí si.
Dôležitú časť pomocníkov tvoria ľudia, ktorí v UNICEF pomáhaju s organizáciou a prípravou podujatí na podporu projektov pre deti zo 158 krajín sveta.
"Naši dobrovoľníci síce necestujú do ďalekých krajín, nestretávajú sa s deťmi v núdzi v zahraničí, no ich potreby a utrpenie chápu a chcú im pomôct hoci aj zo Slovenska. Bez dobrovoľníkov by UNICEF nemohol uskutočniť veľkú časť svojich aktivít," dodáva Lenka Škorpilová.
(mad)
Ako sa stať dobrovoľníkom
UNICEF, Grösslingova 6, tel.: 52 92 0963 - Stačí prejaviť záujem osobne v kancelárii, navštíviť internetovú stránku www.unicef.sk alebo napísať mail na adresu lenka@unicef.sk.
Slovenský červený kríž - V Bratislave fungujú až štyri pobočky Slovenského červeného kríža, ich zoznam ako aj kontakty nájdete na internetovej stránke www.redcross.sk. Noví členovia sa väčšinou získavajú prostredníctvom škôl. Na mnohých školách prebiehajú školenia pre hliadky mladých zdravotníkov, ktorí sa potom zúčastňujú súťaží v poskytovaní rýchlej pomoci. Ak ich oblasť zdravotníctva zaujme, dostanú sa takto aj do mládežníckeho oddielu. (mad)