SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Lokálne televízie platia tí, o ktorých informujú

V Bratislave v súčasnosti pôsobí päť lokálnych televízií v Ružinove, Novom Meste, Karlovej Vsi, Dúbravke a v Devínskej Novej Vsi. Väčšinu peňazí na prevádzku poskytujú televíziám mestské časti z rozpočtu. Mesto však neuvažuje o prevádzkovaní vlastného ..

Štúdio Televízie Ružinov sa nachádza priamo v budove miestneho úradu. Je vybavené troma kamerami, osvetlením a režijným pultom.

V Bratislave v súčasnosti pôsobí päť lokálnych televízií v Ružinove, Novom Meste, Karlovej Vsi, Dúbravke a v Devínskej Novej Vsi. Väčšinu peňazí na prevádzku poskytujú televíziám mestské časti z rozpočtu. Mesto však neuvažuje o prevádzkovaní vlastného televízneho kanála, ktorý by bol financovaný čiastočne alebo úplne z verejných prostriedkov.

"Vlastniť také finančne náročné médium, ako je kvalitné televízne vysielanie, je v súčasnosti v Bratislave tak trochu prežitkom," tvrdí hovorca primátora. "Bratislavčania sú podľa názoru mesta kritickí a málo by verili informáciám publikovaných v médiu, ktoré by financovalo mesto."

Ružinovská televízia vysiela pre tri mestské častiMestská časť Ružinov, ktorá je druhou v poradí v počte obyvateľov, má svoju televíziu od roku 1996. Televízia Ružinov vysiela priamo z budovy miestneho úradu na Mierovej ulici v Prievoze. Ide o mestský televízny okruh pre obyvateľov Ružinova a čiastočne Vrakune a Podunajských Biskupíc s prvoradou úlohou informovať o dianí v mestskej časti. Funguje ako súčasť spoločnosti TVR a RE (Televízia Ružinov a časopis Ružinovské echo), ktorej vedenie tvoria pracovníci samosprávy a dozorná rada je zostavená z miestnych poslancov. Rozpočet televízie je tak podľa generálneho manažéra Ľubomíra Beláka oddelený od verejných financií pre prípad krachu. Podiel reklamy na príjmoch televízie je asi 20 percent, zvyšok je príspevok mestskej časti. Miera autonómnosti voči samospráve je podľa Beláka veľká, dozor sa týka len faktickej správnosti informácií. Svoj priestor však má starosta v programe Starosti.

TV Ružinov má päť stálych zamestnancov a päť externistov. Vyrába pôvodné relácie - publicistické, hudobné, kontaktné a diskusné, ale aj čítané správy a videotext. Publicistický blok sa vysiela pod názvom Svet Ružinova, program Fluidum uvádza speváčka Marcella Molnárová, vo vysielaní sa objavujú aj jazykové kurzy.

Zo štúdia sa všetky relácie vysielajú naživo. Podľa produkčného Martina Čoreja funguje výroba ako vo veľkých televíziách - redaktori ponúknu tému, ktorú schváli redakčná rada, ktorej členmi sú aj poslanci miestneho zastupiteľstva. Diskusné relácie, ktoré vysielajú pravidelne v stredu a piatok, majú svojich dramaturgov. Divácka odozva je podľa Čoreja dobrá. Najobľúbenejšie sú diskusné a hudobno-zábavné relácie.

V Devínskej Novej Vsi vysielajú z paneláka

Televízia Devínskej Novej Vsi vysiela od septembra 1996. Má štyroch trvalých pracovníkov, v súčasnosti vysielajú z dvoch prerobených jednoizbových bytov v paneláku. Stopercentným vlastníkom televízie je mestská časť, ktorá aj financuje jej chod. "Predstavitelia samosprávy dostávajú priestor na vystúpenie prakticky v každej premiérovej relácii," hovorí Jaroslav Zaťko z televízie. Príjmy z reklamy tvoria približne dve percentá rozpočtu.

"Naším cieľom je osloviť obyvateľov Devínskej Novej Vsi a pokúsiť sa v nich vyvolať záujem o veci verejné. Máme vysokú sledovanosť občianskej inzercie a iných blokov pre širokú verejnosť, pri priamych prenosoch diskusných relácií nám ľudia hojne volajú otázky na diskutujúcich," hovorí Zaťko. Za najväčší problém televízie považuje nedostatok peňazí.

V Karlovej Vsi vysielajú priame prenosy zasadnutí

Televízia Karlova Ves vysiela od marca 1998. Interne tu pracujú štyria ľudia, majú aj rovnaký počet spolupracovníkov. "Chceme informovať obyvateľov mestskej časti o aktualitách spoločenského a kultúrneho života, rozvoji a plánoch v ich lokalite, ale aj v celom meste," hovorí šéf televízie Matej Hollý. Vysielanie financujú z komerčných činností štúdia, ako sú prenájmy zariadení či výroba programov, zvyšok poskytuje mestská časť. "Príjem z reklamy nepresahuje päť percent tržieb," hovorí Hollý.

Pre prepojenie so samosprávou informujú podrobnejšie o jej aktivitách, nových nariadeniach, v televízii púšťajú aj priame prenosy zo zasadnutí miestneho zastupiteľstva. Vedenie mestskej časti využíva televíziu ako svoje médium na uverejňovanie miestnych oznamov. Presné čísla sledovanosti v televízii nevedia, odozvy na vysielanie sledujú prostredníctvom telefonátov, e-mailov a počas stretnutí redaktorov s ľuďmi pri práci v teréne.

O spoločnom mestskom vysielaní zatiaľ v Karlovej Vsi neuvažujú. "V minulosti prebehli rokovania, ani jedno sa však neskončilo úspešne. Pokiaľ by nás v budúcnosti niekto vo veci takejto spolupráce oslovil, náš postoj bude závisieť od konkrétnych podmienok," vysvetlil Hollý.

Čo je Lotos

Lotos je názov spolku lokálnych televíznych staníc Slovenska so sídlom v Martine, ktorý vznikol v roku 1997. Členmi sú lokálne televízne stanice z celého Slovenska, príjmami členské príspevky, dary a granty. Cieľom Lotosu je presadzovať nezávislosť a rozvoj lokálneho vysielania, zastupovať svojich členov vo vzťahu k rôznym orgánom, zjednocovať technické vybavenie štúdií a koordinovať spoluprácu.

Zástupcovia lokálnych staníc sa každý rok stretávajú na trojdňových workshopoch so súťažnou prehliadkou tvorby. Na poslednej prehliadke v marci tohto roka boli úspešné dúbravská, novomestská a ružinovská televízia, ktoré získali ceny v rôznych kategóriách.

Televízia Nové Mesto: Zodpovedný? Starosta

Začiatky Televízie Nové Mesto sú z jesene 1996, keď začal na kanáli SO8 vysielať infokanál mestskej časti. Odvtedy vysiela nepretržite.

Podľa slov hovorkyne mestskej časti Valérie Reháčkovej vysielanie zabezpečuje spoločnosť Omega Plus, ktorá má licenciu od 12. septembra 1996. Mestská časť v roku 2003 prispela na prevádzku Televízie Nové Mesto zo svojho rozpočtu sumou tri milióny korún. Z reklamy príjem nie je. Vysiela sa z budovy na Jelšovej ulici na Kramároch. Televíziu môžu sledovať občania na celom území Nového Mesta okrem Koliby. Podľa odhadov spoločnosti Omega Plus je na príjem signálu pripojených asi 45-tisíc divákov. Odozva u občanov je podľa Reháčkovej dobrá, zapájajú sa do súťaží, reagujú telefonicky i osobne.

Spojenie so samosprávou je úzke - zodpovednosť za program nesie starosta Richard Frimmel. Televízia vysiela pre občanov všetky oznamy, rozhodnutia a komunálne informácie súvisiace s výkonom samosprávy a životom občanov. Program tvorí programová rada, ktorá zároveň pravidelne hodnotí obsahovú a technickú kvalitu vysielania. Rada má piatich členov, predsedom je starosta a tajomníčkou Valéria Reháčková.

Štúdio je na dobrej technickej úrovni. Je vybavené troma kamerami, svetelným parkom, digitálnou réžiou a mixážnym pultom. Na vysielaní sa podieľa 15 interných aj externých pracovníkov. Programy moderujú štyria moderátori a v prípade potreby pracujú až dva televízne štáby. V čase vzniku vysielali denné informácie a zvyšok dňa až do polnoci teletext. Časom sa premiérové vysielanie Telemagazínu presunulo na pol siedmu večer, do nasledujúceho dňa idú reprízy. Medzitým sa vysiela Infotext - servis pre občana, informácie z polície, škôl, denné správy, počasie a kaleidoskop.

Základnú náplň Telemagazínu tvoria spravodajské a publicistické programy.

Program televízií TV Dúbravka

Dúbravský magazín: Veľká vianočná súťaž, Zimná údržba ciest a chodníkov, Benefičný koncert, Minifutbalový turnaj. Téma: Slovensko v severoatlantickej aliancii, Minicyklus: Nová sociálna politika VIII. Premiéra: streda o 18.00

TV Karlova Ves

18.30 Obrazový magazín Karloveský týždeň: Zóna Staré grunty - Líščie údolie, Ostrov Sihoť, KV cintorín, Únia nevidiacich, Šimon Ondruš. Premiéra: štvrtok 18.30; repríza: piatok, nedeľa, utorok 18.30

TV Nové Mesto

Telemagazín o 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00: Deň zdravého životného štýlu na ZŠ Odborárska, Bytový dom roka 2004, Poznáte tento výraz?, Spoločenská etiketa; Telemagazín o 18.30, 20.00, 21.30: Otvorenie futbalového miniihriska na ZŠ Jeséniova, Spoločenský večer pracovníkov kultúry, Rady záhradkárom, Osudy osobností

Televízia vysiela v sobotu a nedeľu Telemagazín s podtitulom... čo ste videli, ktorý ponúka prehľad najdôležitejších udalostí týždňa. Premiéra je v piatok o 8.00, reprízy v rovnakých vysielacích časoch ako počas pracovného týždňa.

TV Ružinov

Piatok 26. november: 9.00 programový blok zložený z relácií: Videotext, Svet Ružinova, TV Šport, Nous apprenons le Francais - kurz francúzštiny, Týždeň v obraze; 11.30 Rhytmick - repríza; 12.00 programový blok zložený z relácií: Videotext, Svet Ružinova, TV Šport, Nous apprenons le Francais - kurz francúzštiny, Týždeň v obraze; 16.30 Relax - talkshow; 18.00 Svet Ružinova magazín; 18.20 TV Šport - športový magazín; 18.30 Ružinovský denník - lokálne spravodajstvo; 18.45 víkendový programový blok zložený z relácií: Videotext, Fluidum, Svet Ružinova, Rhytmick, Relax

Sobota, nedeľa: víkendový programový blok zložený z relácií: Videotext, Fluidum, Svet Ružinova, Rhytmick, Relax

Petržalka na televíziu nemáPočtom obyvateľov najväčšia mestská časť Petržalka mala do roku 2002 svoju televíziu, ktorá však pre nedostatok peňazí zanikla. Ako povedala petržalská hovorkyňa Milka Podmajerská, v súčasnosti, po zvážení finančných a technických možností, petržalská samospráva neplánuje zriadenie vlastnej televízie.

Petržalská televízia začala vysielať v roku 1997. Vtedy vznikla spoločnosť Miestne vysielanie Petržalka, ktorej 100-percentným akcionárom bola mestská časť. Petržalská televízia, známa aj pod skratkou PTV, vysielala vo svojich počiatkoch z budovy Technopolu a z Domu kultúry Zrkadlový háj. Štúdio bolo skromné, no podľa Podmajerskej kvalitné, v tých časoch tam pracovalo asi päť ľudí.

V roku 1999 vznikla nová produkčná spoločnosť TV Petržalka. Tá vyrábala na základe zmluvy programy pre prevádzkovateľa stanice, firmu Miestne vysielanie Petržalka. V produkčnej spoločnosti mal 80 percent akcií strategický partner. Vo svojich najlepších časoch PTV vysielala 24 hodín denne: spravodajstvo, publicistiku, magazíny aj textové vysielanie.

Záujem obyvateľov bol značný, čo sa dalo posúdiť aj podľa reakcií v prípade kontaktných relácií. Na programoch, štruktúre i konkrétnych reláciách samospráva participovala. Nedostatok peňazí bol najväčším problémom, ktorý nesie vinu za postupný zánik televízie. Po neúspešnom hľadaní východísk spoločnosť Miestne vysielanie Petržalka ukončila činnosť a požiadala Radu pre vysielanie a retransmisiu o odňatie licencie. To sa stalo 27. júna 2002.

V Dúbravke chceli okresnú televíziuDúbravská televízia bude mať v septembri piate výročie vysielania. Strihové pracovisko a vysielacie štúdio majú v dvoch miestnostiach Domu kultúry Dúbravka. Všetci pracovníci robia pre televíziu externe, je ich spolu asi pätnásť.

Vysielaciu štruktúru televízie schvaľuje mediálna rada miestneho zastupiteľstva. Vysielajú nonstop, z toho je dvanásť hodín videotextu a dvanásť hodín obrazového vysielania v podobe 60-minútového informačného bloku Dúbravský magazín.

Televízia bola vytvorená ako informačný kanál miestnej samosprávy, ktorá je aj zakladateľom spoločnosti, čo televíziu prevádzkuje. Mestská časť kryje asi štyri pätiny finančných prostriedkov, zvyšok zabezpečuje reklama a iné komerčné aktivity.

"Snažíme sa o výmenu programov aj s inými regionálnymi televíziami, nielen z Bratislavy, čím sa vysielanie spestrí. O projekte mestskej televízie sme uvažovali v súvislosti so štvrtým bratislavským okresom, ale nepodarilo sa ho zrealizovať," povedal konateľ dúbravskej televízie Miroslav Špejl.

Podľa jeho slov je najväčším problémom nielen našej, ale aj ostatných regionálnych televízií to, že veľké PR a reklamné agentúry celkom nedoceňujú ich možnosti. "V zahraničí je tento priestor veľmi sledovaný a rýchlo sa rozvíja. Máme pozitívne ohlasy na naše vysielanie, aj keď máme nie celkom vyhovujúce priestory pre potreby televízneho štúdia," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 2. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 3. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 7. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 8. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 9. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 189
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 333
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 091
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 714
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 617
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 491
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 405
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 494
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 280
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 089
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu