FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V piatok podvečer začnú po rozsvietení vianočného stromu Vianočné trhy. Počas predchádzajúcich rokov práve ich osvetlenie a prevádzka v stánkoch preťažovali elektrickú sieť a spôsobovali okoliu problémy s výpadkami elektrickej energie. Tento problém má už viacročnú tradíciu a dotýka sa aj prevádzok stánkov samotných či osvetlenia vianočného stromu. Minulý rok ostala v predvianočnom čase na niekoľko hodín bez prúdu Tatra banka, Foto služba či reštaurácia Veľkí františkáni na Františkánskom námestí. Výpadky trvali niekedy aj šesť hodín. "Tento rok by nemali byť problémy s výpadkami elektriny. Minulý rok sa išlo na jednu fázu a teraz sú okruhy upravené na tri," povedala Tatiana Mikušová, námestníčka primátora.
Pripustila však, že problémy môžu nastať opäť - ak si stánkari budú prikurovať elektrickými pieckami. Podľa Milana Vajdu by problémy so zastaranou elektrickou sieťou mala definitívne vyriešiť rekonštrukcia inžinierskych sietí pod Hlavným námestím. Tá by mala byť uskutočnená približne od februára do mája budúceho roka.
Vianočné trhy tento rok na rozdiel od predchádzajúceho, keď sa zmenil výzor stánkov aj ich rozmiestnenie, neočakáva žiadna väčšia zmena. Osvedčilo sa aj zapojenie susedného Františkánskeho námestia, kde pribudne päť suchých toaliet. K dispozícii zároveň ostanú aj toalety v budove Starej radnice. To by malo napomôcť, aby návštevníci trhov nezaťažovali všetky kaviarne a reštaurácie v ich okolí.
"Tento rok pribudnú aj olejové kade, do ktorých budú môcť stánkari vylievať použitý olej, aby sa neopakovali prípady, keď olej večer vylievali ku stromom na námestí," povedala Tatiana Mikušová, námestníčka primátora. JANA PARKROVÁ
Stánky a predajcovia
Na Hlavnom a Františkánskom námestí bude 90 stánkov - 30 veľkých, 30 menších a 30 kosouhlých. Rozmiestnenie stánkov bude rovnaké ako minulý rok. Tridsať stánkov bude ponúkať občerstvenie, otvorené budú od 10. do 22. hodiny. Stánkov so suvenírmi bude 58.
Magistrát tento rok dostal od záujemcov o prenájom stánku 159 prihlášok, čo je o tri viac ako minulý rok. Podľa slov zástupcov magistrátu kritériom pri výbere bola ponuka tovaru, referencie a výška ponúkaného nájomného. Nájomné za 28 dní muselo 88 úspešných uchádzačov zaplatiť už v októbri spolu s finančnou zálohou pre prípad poškodenia stánkov. Tá bola 10-tisíc za gastro stánok a päťtisíc za suvenírový. Nájomné sa u stánkov na občerstvenie pohybuje od 3500 do 5500 korún na deň, u stánkov na suveníry od 900 do 2900 korún na deň. Výnos z prenájmov stánkov bez zohľadnenia výdavkov predstavuje pre mesto príjem skoro 6,5 milióna korún. Príjmy z vlaňajších trhov dosiahli 5 miliónov.
Polícia na trhoch
Priestor trhov na Hlavnom aj Františkánskom námestí bude polícia monitorovať 24 hodín denne kamerovým systémom. A budú sa tu tiež nepretržite pohybovať policajné hliadky. Napriek tomu Zuzana Zajacová, náčelníčka mestskej polície upozorňuje návštevníkov, aby boli ostražití, pretože trhy lákajú vreckových zlodejov. "Sú to buď organizované skupinky, ktoré majú svoju taktiku, alebo solitéri," povedala Zajacová. Návštevníkom trhov mestská polícia odporúča, aby peniaze nosili vo vnútorných vreckách kabáta alebo saka. Tašky a kabelky by mali mať vždy pod kontrolou. Vyhýbať sa treba tlačenici a podozrivým skupinkám. Opatrnosť by mali občania zvýšiť aj pri vyberaní peňazí z bankomatov na Hlavnom a Františkánskom námestí.