V Bratislave žije približne päťtisíc ľudí trpiacich schizofréniou, len vlani museli hospitalizovať v nemocniciach 1200 ľudí s touto diagnózou. Podľa odborníkov je to jedno z najnákladnejších psychických ochorení. "Nejde len o samotnú liečbu. Ochorenie postihuje ľudí v mladom veku, ktorí sa často už nevedia zaradiť no normálneho pracovného života. Nezriedka ich zostávajú opatrovať aj ostatní členovia rodiny, čím prichádzajú o peniaze v rodinnom rozpočte," hovorí prezident Občianskeho združenia Liga za duševné zdravie Peter Breier.
Schizofrenikom pomáhajú zaradiť sa do normálneho života denné stacionáre, ktoré im umožňujú získať pracovné návyky a naučiť sa žiť v kolektíve a budovať si sociálne väzby. V celej Bratislave sú ich pre potreby niekoľkých tisícok ľudí iba dva. "Bola by potrebná oveľa širšia sieť miest, kde by sa ľudia mohli stretávať. Na jednom takomto centre pracujeme, chceme do projektu zapojiť pacientov, zdravých ľudí aj študentov. Hľadáme miesto a finančné zdroje," hovorí psychiatrička Eva Janíková.
Bratislavskí schizofrenici majú postavenie o niečo jednoduchšie ako inde na Slovensku, v hlavnom meste je totiž najviac lekárov a možností liečby. Na druhej strane tu však hrozí väčšie riziko, lebo sú tu dostupnejšie drogy. Hlavne pervitín a marihuana môžu napríklad vyvolať schizofréniu u ľudí so sklonom k tejto chorobe, hoci za normálnych okolností by sa neprejavila. "U pacientov sa rozšírilo užívanie marihuany. Zrejme sa tak ich stav stáva znesiteľnejším. Drogy však pôsobia provokatívne a dlhodobo sa pacient po drogách cíti ešte horšie," hovorí Janíková. (mk)
Schizofrenické ochorenia postihujú približne jedno percento populácie po celom svete. U jednej desatiny pacientov sa po preliečení choroba už nikdy neobjaví, jedna tretina chorých dokáže popri schizofrénii viesť v rámci možností normálny život, tretina schizofrenikov sa však už do práce nikdy nevráti. Desať percent schizofrenikov skončí svoj život samovraždou - nie počas období s halucináciami, ale počas "svetlejších" chvíľ, keď sa konfrontujú so svojimi predchádzajúcimi životnými ambíciami.