Na premiérovom softtenisovom turnaji na Slovensku, majstrovstvách Európy juniorov, si zahrala aj Veronika Bendová z Havířova.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Netradičných športov sa v poslednom období objavilo na Slovensku dosť, no aj keď sa to nezdá, stále je čo objavovať. Zhruba pred pol rokom sa aj na Slovensku začal hrať softtenis, ktorý sa v mnohom klasickému tenisu podobá, no predsa je iný.
"Tou hlavnou odlišnosťou je loptička, ktorá je z gumy a napĺňa sa vzduchom. Existujú aj špeciálne softtenisové rakety, ktoré majú inú konštrukciu ako tenisové a tenis sa nimi nedá hrať. No s tenisovou raketou sa pokojne softtenis hrať môže," vysvetľuje Mário Körmendy zo Slovenského softtenisového zväzu.
Východné kultúry sa prejavujú aj v pravidlách
Softtenis vznikol v Japonsku nezávisle od tenisu a je vraj ešte starší. Hral sa na menšom kurte a až časom sa oba športy začali zbližovať. Aby sa ušetrili peniaze a nemuseli sa stavať odlišné ihriská, začal sa aj softtenis hrať na klasickom kurte. Japonskí mecenáši tohoto športu podporujú hlavne dve cieľové skupiny. Mládež do 15 rokov a ľudí nad 30 rokov s neobmedzenou hornou hranicou.
Loptička je mäkšia a pri hre sa správa odlišne ako tvrdá tenisová. Raketa je ľahšia, výplet je mäkší. Sumár týchto faktorov spôsobuje, že softtenis je ku kĺbom ruky i k celému pohybovému systému šetrnejší.
Štýl hrania v Európe sa, samozrejme, odvíja od tenisových návykov hráčov, no v Japonsku sa hráči oboch športov striktne odlišujú, majú svoju ligu i rebríčky.
V duchu japonských východných kultúr má softtenis aj svoje filozofické pozadie. Napríklad je vylúčené, aby boli pri mládežníckych turnajoch prítomní rozhodcovia, deti sa musia snažiť samy o dodržiavanie pravidiel. Musia riešiť aj prípadné spory. V tenise často vídať, že hráč si pri podaní zle nadhodí loptičku, nechá ju padnúť na zem a podanie môže opakovať. V softtenise sa to považuje za nedovolené klamanie súpera, rovnako ako v prípade, ak si hráč pred podaním pinká loptičkou o zem.
Európsky šampionát bude navždy prvým
Vôbec prvým turnajom na Slovensku boli víkendové majstrovstvá Európy juniorov v Bratislave. Na krytých antukových kurtoch v Prievoze bojovali výbery Česka a Maďarska najprv o individuálne umiestnenie a potom aj o titul v súťaži krajín.
Najúspešnejšími hráčkami šampionátu sa stali Edina Berghofferová z Maďarska a Češka Hana Zálejská. Najviac medailí si vybojovali maďarskí hráči.
"Veľmi nás mrzí, že viacero pozvaných krajín koncom týždňa odrieklo z rôznych príčin svoju účasť a napokon sa nám nepodarilo zostaviť ani slovenské družstvo," hovorí Körmendy.
Nový šport zastrešuje Slovenský softtenisový zväz a Európska federácia softtenisu, ktorú v septembri založilo práve Slovensko spolu s Českom, Maďarskom a Švajčiarskom. Hráčska základňa je zatiaľ malá, okolo 30 hráčov prevažne z Bratislavy.
"V hlavnom meste chceme na jar pripraviť medzinárodný turnaj seniorov, ale chceme softtenis rozšíriť aj do iných regiónov Slovenska. V roku 2005 sa chystáme na turnaj do Talianska a Švajčiarska a vrcholom by mali byť majstrovstvá sveta v Thajsku," dodal Mário Körmendy.
V čom je softtenis iný?
* Sieť má konštantnú výšku 106 cm. V tenise je ne okrajoch vyššia ako v strede.
* Zápas sa zväčša hrá na jeden set. Set sa hrá na štyri vyhrané gemy.
* Namiesto počítania 15 - 30 - 40 - zisk gemu sa ráta 1 - 2 - 3 - zisk gemu.
* Raketa má špeciálnu konštrukciu, výplet je mäkší (maximálne do 20 kg), aby sa loptička dobre odrážala.
* Loptička je z gumy, ktorá sa nafukuje vzduchom podľa povrchu, na ktorom sa hrá.
* Je trvácna, svoje vlastnosti si udrží dva-tri roky.
* Po nafúknutí musí z výšky 160 vyskočiť do výšky 80 cm.