FOTO - MILAN BALOG
Po ročnej pauze sa opäť premietalo a súťažilo na medzinárodnom festivale študentských filmov Áčko. Festival vznikal v ťažkých podmienkach, ale úspešne. Jeho organizátori si vzali príklad z muchy - vybavili všetko potrebné, lebo boli dotieraví. "Nech by boli podmienky akokoľvek obmedzené, všetko je to o ľuďoch," hovorí jeden z organizátorov Martin Hasák. "VŠMU je dobrá škola, aj v skromných podmienkach funguje ďalej. Ak sa študentov nedá podporiť finančne, možno im pomôcť inak."
Za tri dni sa študentské filmy odpremietali v niekoľkých súťažných sekciách - väčšinou to boli absolventské alebo bakalárske filmy. Tie, ktoré komisia študentov filmovej vedy do súťaže nezaradila, sa premietali v nesúťažných sekciách spolu s filmami z českej, nemeckej, portugalskej, nórskej a britskej školy.
Najlepším filmom festivalu sa stal film Milana Baloga 1.35. "Bolo to po všetkých stránkach najlepšie dielo, doslova profesionálne nakrútené. Malo nápad, zmysel, pointu, nemalo chyby v technickom spracovaní," hodnotí jeden z členov poroty, kameraman Richard Krivda.
Najťažšie sa rozhodovalo v kategórii Najlepšia réžia hraného filmu, porota dokonca váhala, či cenu udeliť. "V hraných filmoch nám chýbala myšlienka, posolstvo alebo pointa. Niektoré sme si museli pustiť viackrát, aby sme zistili, o čo ide. Niektoré zas boli dobre napísané, ale neboli dobre zrealizované," hovorí Krivda. Porota by preto chcela upozorniť pedagógov, že študenti málo spolupracujú s dramaturgmi. "Chyby sú už v scenári, potom zákonite pokračujú pri nakrúcaní a v strižni. Dramaturgia je tu na to, aby sa to nestalo. Viem, že podmienky na nakrúcanie sú zlé, ale to neospravedlňuje študentov, aby sa nevenovali vyrovnanosti filmov."
Richard Krivda tvrdí, že porota chcela študentov povzbudiť podporiť, odmeniť za ich úpornú snahu a za to, že sa vôbec vrhli do takého neistého a ťažkého povolania. Preto ceny v profesných kategóriách (scenár, kamera, strih, zvuk, produkcia) rozdala výlučne im, aj keď v niektorých prípadoch boli lepší profesionáli, ktorí na ich filmoch spolupracovali.
"Dnes je tendenciou, že režisér je zároveň kameramanom a strihačom svojho filmu. Len výnimočne sa však stáva, že sú potom všetky zložky na profesionálnej úrovni. Študenti ešte nemajú dosť skúseností, pri práci im chýba odstup. Preto by som im radil, aby viac spolupracovali. Film je kolektívne dielo, zástupcovia každej profesie ho môžu len obohatiť. Medzi študentmi je niekoľko talentov. Ešte sa ale musia donútiť viac premýšľať, čo nakrútiť, a každému záberu sa osobitne venovať. Potom nebudú musieť v strižni vyberať ten najlepší z priemerných," uzatvára Richard Krivda.
Udelené ceny
Najlepší film:
Milan Balog: 1.35
Najlepšia réžia hraného filmu:
Matiáš Prikler: Autoportrét
Najlepšia réžia dokumentárneho filmu:
Daniela Rosnoková: Čisté srdce
Zuzana Piussi: Výmet
Najlepšia réžia animovaného filmu:
Michaela Čopíková: U Vinca
Najlepší scenár:
Marián Tutoky: Kohútik jarabý
Najlepšia kamera:
Laco Janošťák: Rajské jablko
Najlepší strih:
Jana Vlčková: Čisté srdce, Výmet
Najlepší zvuk:
Matej Hlaváč: Silný súper
Najlepšia produkcia:
Produkčný štáb festivalu Áčko
Špeciálne ocenenie študentovi filmovej vedy:
Milan Balog: 1.35
Daniela Rosnoková: Čisté srdce