a bezpečnostná kamera. Mladí akční umelci pomaľovali sochu v deň výročia novembrovej revolúcie. Urobili tak na protest proti faktu, že autor diela s názvom Vítanie, sochár Ján Kulich, bol exponentom bývalého režimu. Umelci okrem toho navrhujú, aby sochu nahradila iná, ktorá by vzišla z výberového konania. Kancelária NR SR to odmieta, a podľa vyjadrenia komunikačného oddelenia nebude ďalej reagovať na tento incident.
Podľa Kancelárie NR SR museli príslušníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov použiť na odstránenie hviezdy acetón, socha však nebola poškodená. Dielo Vítanie je uliate z bronzu, meria štyri metre a váži 3,5 tony. Jeho osadenie pred budovou Národnej rady svojho času kritizovala umelecká verejnosť. V búrlivej parlamentnej debate v roku 1995 vtedajší predseda NR SR Ivan Gašparovič povedal, že ide o inkvizítorské úsilie niektorých ľudí, ktorí niekedy zo závisti oživujú ducha kultúrneho revanšu. Umiestnenie bronzovej plastiky do exteriéru nástupného priestoru bolo pritom odporučené ešte v roku 1984. Jej inštalácia sa uskutočnila až o 11 rokov neskôr pre neusporiadané majetkovoprávne vzťahy.
Ján Kulich sa narodil v roku 1930 obci Zvolenská Slatina, z ktorej pochádzajú aj literátky Terézia Vansová a Mária Ďuríčková, skladateľ Mikuláš Moyzes či primáš Rinaldo Oláh. Kulich v rokoch 1946 až 1951 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe u medailéra, profesora Španiela, od 1954 pôsobil na bratislavskej VŠVU, kde bol od 1972 profesorom a v rokoch 1973 až 1989 rektorom. Bývalý režim ocenil jeho prácu okrem iného titulom národný umelec. (lin, tasr)
Sochy J. Kulicha v Bratislave
Akademický sochár Ján Kulich je autorom viacerých monumentálnych diel na území Slovenska. V Bratislave je to súsošie na Námestí SNP či súsošie s názvom Po boji na Slavíne. V poslednom čase vytvoril Kulich sochu Tálie, ktorá zdobí schodisko v novostavbe divadla. Niektoré z jeho sôch boli po zmene režimu odstránené, napríklad Milicionár z Račianskeho mýta.