Večer "moderoval" riaditeľ sekcie územného plánovania mesta Ivan Macko a zúčastnili sa ho za magistrát aj Stanislav Tokoš, ktorý vysvetľoval plán z hľadiska životného prostredia, či Vladimír Lunáček z dopravnej sekcie.
Zástupcovia magistrátu vyjadrili presvedčenie, že návrh územného plánu občanom prezentujú v zrozumiteľnej forme a výsledný plán bude konsenzom medzi mestom a jeho obyvateľmi. Už prvé vystúpenie obyvateľky z Petržalky však napadlo práve formu prezentácie návrhu plánu občanom. "Aký konsenzus medzi mestom a občanmi, keď plánom vystaveným na magistráte laik nemôže rozumieť? Prečo ste nezabezpečili podrobnejší a cielenejší výklad plánu pre každú mestskú časť? Aby sa nestalo, že keď sú ľudia proti nejakej novej nevhodnej stavbe, sú prefackaní formulkou, že mali protestovať pri pripomienkovaní územného plánu," pýtala sa.
"Územný plán rieši mesto ako celok a nemôže vyriešiť všetky momentálne problémy jeho častí," odpovedal Ivan Macko. Dodal, že si nevie predstaviť zrozumiteľnejšiu prezentáciu a pracovníci Front office magistrátu sú pripravení ho občanom ďalej vysvetľovať.
Diskutujúca vystúpila aj proti tej časti navrhovaného plánu, kde sa plánuje ďalšia bytová výstavba v Petržalke, dobudovanie okolia Jantárovej cesty a jej premena na rýchlostnú štvorprúdovú komunikáciu. "Viem, že akékoľvek pripomienky dáme, bude to zbytočné, kým nás nebude toľko, aby ste sa na nás nemohli vykašľať. Bude na to stačiť tisíc podpisov?" pritvrdila na záver.
V diskusii vzápätí vystúpil občan z mestskej časti Staré Mesto, ktorý sa tiež pýtal, akú vlastne majú "váhu" pripomienky občanov a či je rozdielne klasifikovaná pripomienka od skupiny občanov a od jednotlivca. "Aká bude hodnota mojej pripomienky ako vlastníka súkromného majetku," spresnil. Zástupcovia magistrátu odpovedali, že jeho pripomienka bude vyhodnocovaná v kontexte všetkých ostatných pripomienok k danému riešeniu.
"Ku konceptu návrhu územného plánu v roku 2001 sme dávali množstvo pripomienok," vystúpil za ochranárov Jaromír Šíbl. "Zohľadnených bolo asi 10-15 percent, uvádzam to na ilustráciu pre občanov, aby si nerobili ilúzie, že niečo presadia bez politického tlaku," dodal Šíbl.
Občania môžu svoje pripomienky presadzovať aj v rámci mestských častí a adresovať ich miestnym úradom. Väčšina občanov prišla na diskusiu o návrhu územného plánu práve pre konkrétne problémy trápiace lokalitu, v ktorej žijú.
Písomné pripomienky k návrhu územného plánu môžu občania zasielať na adresu magistrátu do 10. decembra. Do tohto termínu majú byť prijaté aj stanoviská jednotlivých mestských častí, ktoré tiež môžu územný plán mesta pripomienkovať. Územný plán mesta s výhľadom do roku 2020 - 2030 by mal byť definitívne schválený koncom roku 2005.