Holoruby sa podľa riaditeľa Mestských lesov zalesňujú. Niektoré ťažobné firmy používajú namiesto traktorov kone. FOTO SME - PAVOL MAJER
Mestské lesy od roku 1994 spravujú lesopark s rozlohou asi 3000 hektárov. Od 1. mája tohto roka je vo funkcii nové vedenie na čele s Kutkom.
Zvýšenie konkurencie medzi odberateľmi dreva spôsobilo, že výnosy sa zvýšili z 1152 korún za meter kubický z minulého roka na dnešných 1316 korún. Čistý zisk po odčítaní nákladov je potom 400 korún na meter kubický. Pritom, ako povedal Kutka, sa objem ťažby reguluje podľa dokumentu Zonácia Bratislavského lesoparku. Ten vznikol v spolupráci s ochranármi a definuje dve zóny, z ktorých v prvej sa robia len havarijné výruby. Holoruby sú podľa Kutku zalesňované a dve z piatich ťažobných firiem používajú namiesto traktorov tradičné kone.
Zo spoločnosti zameranej na ťažbu dreva sa Mestské lesy menia na garanta oddychovej funkcie lesoparku. Jednou z priorít nového vedenia je revitalizácia Partizánskej lúky a areálu Železnej studienky. Ako povedal primátor Andrej Ďurkovský, mesto sa po neúspešnej verejnej súťaži rozhodlo, že na budúci rok bude areál revitalizovať na vlastné náklady v spolupráci s Mestskými lesmi.
"Za prioritu považujem sociálne zariadenia," povedal Ďurkovský. Buď ich dajú do prenájmu na kompletné prebudovanie, alebo mesto zrekonštruuje staré. Dôležité bude aj vyčistenie areálu od nefunkčných a nebezpečných objektov, prebudovanie alebo demontovanie minigolfu a sadobné úpravy. Pôjde sa pritom cestou minimálnych nákladov. Medzi zásadné zmeny bude podľa primátora patriť rekonštrukcia lanovky na Kolibu, ktorá by sa mala začať na budúci rok s plánovaným dokončením v roku 2006.
Podľa Ľubice Trubíniovej z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia existuje snaha zjednotiť režim vo všetkých lesoch na území mesta, teda nielen tých, ktoré spravujú Mestské lesy - tak, aby sa stali celistvou rekreačnou zónou. Ide napríklad o petržalské luhy, ktoré v súčasnosti spravujú Štátne lesy.