"V rómskom jazyku phurikane giľa znamená starodávne piesne," hovorí Daniela Rusnoková, poslucháčka dokumentárnej tvorby na Filmovej fakulte VŠMU, ktorej výstava fotografií v Galérii 35 mm nesie rovnomenný názov. Je súčasťou projektu Phurikane giľa, zameraného na zber starých rómskych piesní, ťahavých halgató a čardášov. Viedla ho etnomuzikologička Jana Belišová, trval skoro dva roky a zahŕňal päť týždenných výjazdov do rómskych osád. Jeho výsledkom je spevník ťahavých piesní, CD a kniha.
"Prostredie osád bolo inšpiratívne, zaujímavé, ale aj plné bolesti. Hoci pôvodným zámerom bolo iba zbierať staré rómske piesne, napokon vznikla kniha o živote Rómov," vraví Daniela. "Kniha Phurikane giľa je vlastne denníkom z ciest. Toho, čo sme zažili, koho sme stretli a kto nám spieval."
Daniela Rusnoková sa stala na určitý čas súčasťou rómskej komunity a bola ňou očarená. Prijali ju medzi seba, odkryli svoje životy. "Obohatilo ma to. Stretli sme veľa dobrosrdečných a otvorených ľudí. Hoci prvé kontakty boli nesmelé, keď pochopili náš úmysel, zobrali gitaru, začali hrať a spievať a atmosféra sa uvoľnila."
Výstava Phurikane giľa bola už v roku 2002 inštalovaná vo V-klube. Odvtedy putuje po Slovensku, aby si ju "hlavní účinkujúci" mohli prezrieť. Z fotografií zachytávajúcich rómske domácnosti, vzťahy či deti cítiť osobnú zaujatosť. "Poväčšine sa im fotografie páčia. Niektoré nám dokonca zmizli, pretože každý chce mať tú svoju doma," hovorí Daniela Rusnoková. "Stretnutie s Rómami pre mňa znamená aj to, že problémy rasizmu, xenofóbie či nezamestnanosti získali zrazu konkrétny rozmer."
Výstava je inštalovaná v budove filmovej fakulty na Svoradovej ulici a potrvá do konca novembra.
Autor: Jana Jurkovičová