SME

McDonagh počúva punk a konkuruje Shakespearovi

Pillowman alebo Ujo Vankúšik Martina McDonagha mal počas víkendu premiéru na Malej scéne SND. Martin McDonagh, považovaný za zázračné dieťa súčasnej svetovej dramatiky, je už viac ako známy drsnými hrami s metafyzickým echom, ktoré znie v divákovi ...

Na snímke vpravo spisovateľ Katurian Katurian (Ján Koleník) a jeho zaostalý brat Michal (Tomáš Maštalír) v hre Martina McDonagha Ujo Vankúšik. FOTO - JANA NEMČOKOVÁ

Pillowman alebo Ujo Vankúšik Martina McDonagha mal počas víkendu premiéru na Malej scéne SND. Martin McDonagh, považovaný za zázračné dieťa súčasnej svetovej dramatiky, je už viac ako známy drsnými hrami s metafyzickým echom, ktoré znie v divákovi dlho. Vulgárny jazyk, hrubosť, ťažké témy, "dusno", špina, cynizmus, sebectvo, túžba mučiť toho druhého, priepasti života a smrti, tým všetkým sa vyznačujú diela Íra žijúceho a píšuceho v Londýne.

Bratislavčania poznajú viacero McDonaghových hier či už z domácich scén alebo vďaka hosťujúcim divadlám. A tak autorove motívy - zvyčajne dvoch ľudí neschopných navzájom sa od seba oslobodiť a naruby obrátenej lásky vyznačujúcej sa úchylnou krutosťou - už nie sú také šokujúce. No stále zostávajú nezvyčajne silné práve pre svoje bolestné a kruté príbehy, vyrozprávané so zámernou surovosťou, poprepletanou svojráznym, viac než "anglickým" humorom.

Aj Ujo Vankúšik patrí k príbehom so starostlivou stavbou a prekvapujúcimi zvratmi, k príbehom, ktorých posolstvo je vyrozprávané majstrovskými dialógmi. "Moji rodičia boli komickí ľudia," hovorí vo Vankúšikovi spisovateľ Katurian Katurian. A to hovorí o ľuďoch, ktorí za stenou jeho detskej izby roky po nociach mučili staršieho brata, o ktorom ani nevedel, len aby ho príšerné zvuky spoza steny inšpirovali k lepšiemu a lepšiemu písaniu.

V Ujovi Vankúšikovi sa McDonagh sám seba pýta, kam až dramatika môže zájsť, kam až môže zájsť autorská fikcia. Odpoveď je zjavná - veľmi ďaleko, ak posolstvo diela zostáva zrejmé a čisté. McDonaghove hry si napriek všetkej zobrazovanej bolesti a krutosti vždy zachovávajú duchovný obsah, ktorý nie je pertraktovaný v pozlátených výrokoch či nafúkaných gestách postáv. Vyrastá priamo z príbehov ľudí drvených súkolím nemilosrdného osudu. To je dôvod, prečo je McDonagh ako autor fascinujúci a prečo jeho hry získavajú jedno prestížne ocenenie za druhým.

Labuda: Táto hra je pochúťka

"Pre hercov to bolo pieskovisko, na ktorom sa mohli hrať, pochúťka," vysvetľuje Marián Labuda, ktorému majstrovstvo McDonaghovej detektívky pripomína samotného veľkého dramatika Shakespeara.

Skvele napísaná, tarantinovsky ladená hra s príbehom o veciach, ktoré sa normálne nedejú, s čiernym humorom líči mnohé krutosti, no napriek tomu má podľa režiséra Ľubomíra Vajdičku mimoriadne posolstvo.

"Je to vybočenie zo života obyčajných ľudí," tvrdí Tomáš Maštalír, ktorý hrá retardovaného Michala. "Pri mojej postave sa dá všetko ľahko prepísknuť," tlmočí vlastné obavy. Jeho výkon i výkon jeho kolegu Jána Koleníka nemožno prehliadnuť. "Hra má neuveriteľnú silu, po prečítaní scenára som ostal len tak sedieť," opisuje svoje prvé stretnutie s Ujom Vankúšikom Koleník. "Nedalo by sa to robiť bez skutočného nadšenia."

Po prečítaní scenára podobné pocity vraj prežíval aj Labuda. "Výraz, s ktorým mi scenár vracal, si nadosmrti zapamätám," povedal Vajdička.

Hoci je Ujo Vankúšik najmä o desivých násilnostiach, tvorcovia nemajú pocit, že by sa z divákov po vyjdení z divadla mali stať zločinci. "Ľudstvo sa vždy rado zaoberalo krutosťami, pozrime sa len na naše rozprávky," myslí si režisér. "Sme leniví rozprávať sa, dnes nedokážeme vypočuť svojho blízkeho. Učili sme naše deti počúvať rozprávky? Zapli sme im televízor!" Trojhodinová inscenácia v sebe obsahuje totiž aj prvky storytellingu - dlhšieho monologického textu, ktorý sa vyznačuje hlavne naratívnosťou, čo môže odradiť netrpezlivú "televíznu" generáciu. (dot)

Martin McDonagh (1970) vyrastal v Londýne ako írsky katolík, obklopený malou skupinkou pevne prepojených írskych rodín. Jeho cesta k sláve je obklopená množstvom neoverených klebiet.

McDonagh odišiel zo školy ako šesnásťročný a päť rokov strávil písaním rozhlasových hier. Mal práve 27 rokov, keď za osem dní napísal svoju prvú divadelnú hru Kráska z Leenanu. Už o rok neskôr na londýnskom West Ende uvádzali štyri jeho texty, čo sa podľa kritiky nestalo od čias Williama Shakespeara.

Pozoruhodného autora nikdy oficiálna londýnska scéna nezaujímala. Podľa vlastných slov si radšej pozrel filmy Davida Lyncha, Martina Scorseseho a Quentina Tarantina a počúval punk.

Všetky McDonaghove hry - Kráska z Leenanu, Lebka v Conemare, Opustený západ, Kripel z Inishmaanu, Plukovník z Inishmoru a Víly z Inisheeru sa odohrávajú na anglickom vidieku. Len posledná publikovaná hra The Pillowman (Ujo Vankúšik) sa odohráva v "kafkovskom" nemenovanom totalitnom štáte bývalej východnej Európy.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 477
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 462
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 663
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu