Na Gymnáziu Jura Hronca debatoval minister školstva Martin Fronc so študentmi o novej maturite. FOTO SME - PAVOL MAJER
h maturovať z piatich predmetov. "Pritom máme rovnaký čas na prípravu ako predchádzajúci maturanti. Takže je logické, že príprava na maturitu z piateho predmetu pôjde na úkor ostatných štyroch," vystúpil v diskusii jeden z budúcich maturantov. Ďalšou veľkou zmenou sú aj dve úrovne náročnosti skúšky. Študenti si pri každom predmete môžu vybrať úroveň náročnosti. Tie sú označované ako úroveň A a B.
Študentom však nie je jasné, či maturita na úrovni A znamená nadštandard oproti minuloročným maturitným skúškam, alebo je na ich úrovni a béčko je podštandardom. "To nám nikto nevie povedať. A od kamarátov z iných gymnázií viem, že na každej škole to pedagógovia chápu ináč," hovorí Martina a dodáva, že doteraz v niektorých predmetoch nevedia rozsah učiva, ktorý bude na skúške v úrovni A a B. "Ale my sme si museli predmety aj úroveň zvoliť do polovice októbra."
Pri voľbe nepoznali konkrétne rozdiely medzi úrovňami. "Hovorí sa, že úroveň B bude jednoduchá a zmaturuje každý, ale nám povedali, že rozsah učiva bude rovnaký, akurát úroveň A bude mať navyše aplikačnú otázku alebo niečo podobné," dodáva Martina. Pritom maturanti v predchádzajúcich rokoch dostávali maturitné otázky na začiatku školského roka v maturitnom ročníku.
Martin si vybral maturitu zo všetkých piatich predmetov na vyššej úrovni. "Teraz mám však obavy, že pri prijímaní na vysoké školy nezaváži, či sme si vybrali maturitu na úrovni A alebo B, a ja preto, že som si vybral náročnejšiu maturitu, nebudem môcť venovať toľko času príprave na samotné prijímačky na vysokú školu."
"Som presvedčený, že maturita je naplánovaná dobre a všetci ju zvládnete," ubezpečil študentov Fronc. Dodal, že nový spôsob maturity bude objektívnejší a má byť prínosom pre vysoké školy. "Aby sa na vysokú školu nedostal niekto, kto má síce dobré známky, ale horšie vedomosti." Zostáva však diskutabilné, či bude maturitný výsledok pri prijímačkách na vysokú školu taký smerodajný. "Aj keď budeme robiť maturitu akokoľvek objektívne, nič to nebude znamenať, ak jej výsledky nebudú brať do úvahy vysoké školy," povedala jedna z pedagogičiek.
Čo sa týka toho, že pribudol piaty predmet, Fronc argumentoval tým, že študenti si môžu zvoliť maturitu z troch predmetov na úrovni A a ostatné dva na úrovni B, na ktorú sa podľa jeho názoru nemusia pripravovať. "A ak pôjde študent na vysokú školu až o pár rokov po maturite a bude si potrebovať doplniť skúšku na úroveň A, bude môcť maturovať znova." Minister sa však počas debaty so študentmi viackrát priznal, že nová maturita má ešte "detské choroby".
V diskusii vystúpila aj Elena Vojteková, koordinátorka programu International Bacalary na Novohradskej. Za chybu novej vyhlášky považuje, že v nej nie je stanovené, že maturita IB, ktorú uznávajú všetky vysoké školy v zahraničí, je rovnocenná s našou národnou maturitou. Preto sa mnohí študenti IB obávali, že okrem IB diplomu budú pre prijatie na slovenské vysoké školy potrebovať ešte aj národnú maturitu. Minister ich však ubezpečil, že maturita IB je s národnou maturitou rovnocenná napriek tomu, že to vo vyhláške zákona chýba.
JANA PARKROVÁ