ILUSTRAČNÉ FOTO ARCHÍV SME - PAVOL FUNTÁL
Oslovili sme zástupcov niekoľkých brigádnických agentúr, ktoré nám objasnili niektoré pojmy.
* Zimná pohotovosť - táto špecifická ponuka trvá od novembra do marca a mzda za ňu je nemenná - tristo korún za mesiac. Podmienkou je dostatok voľného času a byť stále pripravený. Ak napadne sneh, brigádnik príde na miesto a za polhodinu ho odhrnie. Niekedy vyráža dvakrát za deň, inokedy len raz za týždeň. Ak sneží nepretržite, má zimnú pohotovosť nonstop. Stále však len za tú istú plácu. Zaujímavosťou je, že ak počas niektorého mesiaca vôbec nenapadne sneh, študent svoje tri stovky aj tak dostane.
* Umývanie schodiska - ide o umytie schodiska jedenkrát do týždňa. Brigádničkám zväčša trvá jedno umytie asi tri hodiny. Raz za mesiac sa ku schodisku pridá aj umytie všetkých sklenených plôch v paneláku. Mzda je, podobne ako pri zimnej pohotovosti, jednotná - tisíc korún za mesiac.
* Výpomoc vo výrobe plastových okien - ide o pomoc pri montážach pántov, lepenie, tesnenie - dokončovacie práce. Brigáda je len pre chlapcov, aj keď by ju zvládli aj dievčatá. Pracovníci agentúry hovoria, že ak si klient vyžiada len chlapcov, nezostáva im nič iné, len jeho želanie rešpektovať.
* Pomocné práce v mliekarňach - brigádnici tam pomáhajú pri ukladaní hotových výrobkov na palety alebo mixujú mliečne výrobky. To znamená, že keď niektoré hypermarkety ponúkajú viac druhov jogurtov v jednom balení, ich výber a balenie majú na starosti práve študenti. Najatí brigádnici prichádzajú do kontaktu len s uzatvorenými výrobkami. Na mieste na nich nečaká žiadna extrémna záťaž či zložitá robota.
* Pomocné práce v tlačiarňach - v bratislavských tlačiarňach študenti pomáhajú pri výrobe kníh, časopisov alebo zabezpečujú iné pomocné práce. Napríklad ukladajú hotové časopisy na palety, vkladajú hárky do strojov či balia prílohy. S tlačiarenskými strojmi pracuje vyškolený personál. Brigádnici ich neobsluhujú.
* Pomocné práce v cestovinárňach - brigádnici balia hotové cestoviny, prípadne ich, podobne ako pri jogurtoch, mixujú. Do kontaktu prichádzajú iba s uzavretými a hotovými výrobkami, všetko ostatné urobia stroje.
* Dokladanie tovaru - tento typ brigády sa v ponuke agentúr vyskytuje často. Brigádnik príde do obchodu a doplní tovar. Malinovky, pivá, alkohol alebo drogériu. Študent môže brigádovať iba v jednom obchode, alebo má na starosti viacero prevádzok za deň. Okrem nárazových ponúk, ktoré trvajú asi dve hodiny, existujú aj iné možnosti. Študenti pomáhajú dokladať tovar celú noc alebo cez denné smeny.
* Administratívne práce - sú sekretárske a kancelárske práce, triedenie a evidencia rôznych dokladov a dokumentov, skenovanie, kopírovanie, zakladanie, práca s počítačovými programami Word a Excel. Zapisovanie údajov, vkladanie do databáz, dvíhanie telefónov a príprava podkladov pre rôzne ekonomické činnosti. Od záujemcov sa tu očakáva, že vedia pracovať s počítačom, ovládajú kancelárske práce, sú komunikatívni a samostatní. Administratívne práce bývajú najlepšie platenými brigádami.
* Práce pri pokladni - predstavujú blokovanie predaných tovarov na registračnej pokladnici, prácu s peniazmi a ceninami. Na konci smeny sa uzávierka pokladne robí s kompetentným pracovníkom obchodu. Brigádnici majú zodpovednosť za spôsobené manko. Študent nemusí ovládať prácu s pokladňou. Zamestnávateľ ho zaškolí, za čo očakáva, že bude uňho brigádovať dlhodobejšie.
* Manipulačné práce v skladoch - obsahujú rôznorodú prácu. Manuálne práce vonku, v hale, manipuláciu s tovarom, skartovanie škatúľ, štítkovanie či prerovnávanie listov v tlačiarni. Brigádnici nemanipulujú s ťažkým nákladom. Od študentov sa očakáva, že vykonajú určenú prácu.
MARÍNA DOBOŠOVÁ