SME

Primátor: Hrozí, že prídeme o 400 miliónov

Rozpory medzi mestami a obcami Slovenska vrátane Bratislavy v súvislosti s fiškálnou decentralizáciou sa prehlbujú. Príčinou je fakt, že niektoré mestá a obce sú z rôznych dôvodov nespokojné s kľúčmi na rozdelenie daňových príjmov. Primátor Bratislavy ..

Rozpory medzi mestami a obcami Slovenska vrátane Bratislavy v súvislosti s fiškálnou decentralizáciou sa prehlbujú. Príčinou je fakt, že niektoré mestá a obce sú z rôznych dôvodov nespokojné s kľúčmi na rozdelenie daňových príjmov. Primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský tento týždeň vyjadril znepokojenie nad tým, že malé obce chcú dosiahnuť menšie daňové zaťaženie aj na úkor Bratislavy. Príjmy hlavného mesta už v roku 2005 by tak mohli byť o 400 miliónov korún nižšie oproti pôvodným odhadom. Pritom už mesto avizovalo, že príde o takmer miliardovú rozpočtovú dotáciu na hromadnú dopravu. Je otázne, aké zvýšenie miestnych daní by čakalo Bratislavčanov, ak by chcelo mesto vyrovnať túto stratu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V týchto dňoch si už obce a mestá pripravujú doplnky k svojim štatútom, ktoré zakotvia situáciu v deľbe daní po 1. januári. Návrhom doplnku k štatútu sa včera zaoberala aj mestská rada Bratislavy. Nová situácia vyplynula zo zákona o fiškálnej decentralizácii, podľa ktorého obce nebudú dostávať dotácie zo štátneho rozpočtu, ale budú financovať výkon svojich kompetencií priamo z daňových príjmov - z dane z príjmu fyzických osôb a z miestnych daní.

Doteraz sa časť výnosu dane z príjmu fyzických osôb delila medzi obce podľa počtu obyvateľov s trvalým pobytom. Po novom má na výšku podielu z daní vplyv niekoľko faktorov - okrem počtu obyvateľov aj počet dôchodcov, detí a takzvaný veľkostný koeficient. Ten je pre Bratislavu stanovený na 2,53. Koeficient má zohľadniť, že veľké mestá plnia niektoré úlohy, ktoré využívajú obyvatelia menších miest a obcí, tí však platia dane doma.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom čase sa hovorí o tom, že existujú tlaky na ministerstvo financií a vládu, aby sa tieto kritériá prerozdeľovania daní zmenili.

Navrhované zmeny by boli nevýhodné pre Bratislavu, tvrdí Ďurkovský, lebo jej veľkostný koeficient by sa znížil na 2,35. Podľa Ďurkovského stojí za týmito snahami ZMOS, ktoré zastupuje záujmy menších obcí a miest. Ako dodal hovorca primátora Andrej Vajda, medzi presadzovateľmi zmien sú aj niektoré politické strany, najmä SMK, ktorá hovorí ústami malých obcí na južnom Slovensku.

"Ak ministerstvo financií ustúpi tlaku menších obcí, chýbajúce finančné prostriedky zaplatia na zvýšených daniach občania Bratislavy a ďalších veľkých slovenských miest," hovorí Ďurkovský.

"Jedným rozhodnutím o výške daní nemožno určiť podmienky pre všetkých 2900 sídiel na Slovensku tak, aby to bolo primerané konkrétnym pomerom," povedal na utorkovej tlačovej besede predseda ZMOS-u Michal Sýkora, primátor tatranskej obce Štrba. Jedna z navrhovaných zmien sa pritom týka aj zvýhodnenia obcí ležiacich vo vyšších polohách. Ako povedala hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovenska Oľga Gáfriková, rokovania okolo daní ešte nie sú uzavreté a nerada by sa k stanovisku Ďurkovského vyjadrovala. "Ide o jediný pohľad vytrhnutý z kontextu," povedala Gáfriková. Na otázku, či nie je Bratislava do takej miery špecifická, že ju možno posudzovať osobitne, odvetila: "ZMOS už v minulosti pripúšťalo, že na úpravu situácie v Bratislave budú potrebné špecifické pravidlá." Akú formu by mali mať tieto zvláštne pravidlá, však Gáfriková zatiaľ nevedela špecifikovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu